„Každý z nich, ať už je to bruslař, nebo jezdec na koloběžce, se musí chovat tak, aby nijak neohrožoval ani neomezoval ostatní. A pokud chodník končí, opět jsou povinni použít levou krajnici vozovky jako chodci,“ vysvětluje mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Stejně tak musejí dodržovat určitá pravidla i na stezkách, které jsou určeny nejen pro cyklisty, ale i pro chodce. „V tomto případě nesmějí ohrozit ani osoby jedoucí na kole. Pokud je navíc stezka oddělena pruhy, které jsou určené zvlášť pro cyklisty, jsou povinni používat tu část určenou pro chodce,“ upozorňuje Bartíková.

O těchto pravidlech ale například nevěděla in­line bruslařka Kristýna Bartíková ze Zlína. „No tak to jsem netušila. Spíš jsem si myslela, že pro nás platí pravidla jako pro cyklisty. Je to pro mě novinka,“ reagovala.

Na bezohlednost milovníků bruslí i skate prkének si ale stěžují zvláště cyklisté. „Hlavně o víkendu je to hrozné. Cyklostezky jsou jimi tak přeplněné, že se tam pomalu stává jízda nebezpečnou. Nejhorší je to hlavně u maminek, které jezdí po stezce na bruslích i s kočárem. Naštěstí jsem zatím nikoho nesrazil, ale párkrát k tomu nebylo daleko,“ postěžoval si cyklista Zdeněk Jandera ze Zlína.

Jeho slova potvrdila i policejní mluvčí. „Skutečně maminky, které před sebou tlačí i kočárky, hodně riskují. Žena může někde upadnout nebo do ní někdo vrazí, a hrozí tak převrhnutí kočárku a zranění dítěte,“ upozornila mluvčí policie.

Mnozí z bruslařů nebo zejména skateboardistů navíc ani nepoužívají chrániče. A to se každému nemusí vyplatit. Například první nehoda bruslaře, kterou policisté v tomto roce evidovali na konci května, skončila dost vážným zraněním. „Dvaadvacetiletý mladík jel na kolečkových bruslích a ve Štípě i přes intenzivní brzdění vjel do cesty autu. Muž má vážné zranění pánve,“ konstatovala mluvčí. První úrazy milovníků kolečkových sportů už ošetřovali i lékaři v krajské nemocnici. „Nejčastěji se jednalo o různé pohmožděniny a zlomeniny. Například u bruslařů jsou to zlomeniny zejména zápěstí a předloktí,“ sdělila mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati Karla Havlíková.