Podle posledních lékařských výzkumů způsobuje jízda na kolečkových bruslích větší spalování kalorií než cyklistika či běh.

„Zaměstnává svaly na hýždích, nohou a břichu, ale také na zádech včetně oblasti páteře. Posiluje také srdce a plíce a na rozdíl od běhu neničí tolik klouby,“ upozornil lékař Pavel Bednařík, asistent interního oddělení hradišťské nemocnice. Bruslaři by podle jeho slov měli při jízdě používat chrániče a přilbu, a eliminovat tak počet úrazů.

Svyšující se zájem o jízdu na kolečkových bruslích potvrzují i statistiky. Před pěti lety se do České republiky přivezlo 180 tisíc párů kolečkových bruslí, loni to už bylo 330 tisíc párů. „Nejlevnější brusle přijdou na 800 korun, ale jejich kolečka a ložiska se brzy opotřebují. Kvalitnější brusle stojí dva až čtyři tisíce korun, ty nejluxusnější až deset tisícovek,“ počítá prodejce Jan Bartoníček.

A jak se bruslení naučit? V bruslařských kurzech. Ty fungují obzvlášť v městech. „Můj známý, který je, ať mi promine ten výraz, sportovní dřevo, se základům ježdění na in-line bruslích naučil v jednom brněnském za osm stovek. Dnes je z něj vášnivý bruslař, který projel na ,kolečkách´ snad všechny cyklostezky na Hradišťsku a v okolí Brna, kde studuje,“ prozrazdil Vlastimil Nováček z Uherského Hradiště. Ten také jedním dechem potvrdil, že díky rychlostnímu bruslení, kterému se naplno věnuje už dva roky, zhubnul o čtyři kilogramy. „Samozřejmě, že jsem si k rychlostním jízdám musel pořídit speciální speedskatingové brusle s dlouhým rámem a nízkou botou. Nejsou nejlevnější,“ upřesnil Nováček, který při jízdě na bruslích zásadně používá sadu chráničů na kolena, lokty, zápěstí a speciální přilbu.

Inlinisté na Slovácku vy〜užívají nejen rovinových cyklostezek, ale i těch v členitějším terénu. K nim patří čtyřkilometrová stezka mezi Starým Městem a Velehradem.

„Na ní jsem absolutně v pohodě. Od Starého Města jedu kousek po rovině, pak přijde prudší stoupání, které dá pořádně zabrat, a směrem k rybníkům před Velehradem stezka mírně klesá. Jezdím tu od jara a výsledkem je zpevněná postava a nějaké to kilo dolů,“ svěřila se Staroměšťanka Jitka Bílková. Vzápětí si ale posteskla, že o víkendech a svátcích je na cyklostezce velmi rušno. Kromě pěších a cyklistů ji na bruslích brázdí tatínkové a maminky i s kočárky. „O prodlouženém červencovém víkendu jsem se málem srazila s jednou maminkou s kočárkem. Stála asi na in-line bruslích poprvé a šněrovala stezku zprava doleva,“ naznačila Bílková.