A to byl důvod k tomu, aby kluci a holky zamířili v doprovodu svých rodičů na velkolepou akci do Kunovic, která už počtrnácté nesla název Odlétáme na prázdniny, druhým rokem s podtitulem Military den.

Teplé, slunečné, ale také větrné počasí přilákalo do areálu Slováckého aeroklubu a Leteckého muzea v Kunovicích na 15 tisíc dětí i dospělých, aby se tam za dobrovolné vstupné pomyslně dotknuli letecké i vojenské historie.

Letošní Odlet na prázdniny byl v mnoha ohledech výjimečný a přinesl spoustu novinek.

Obci Strání k jejímu jubilejnímu sedmistému výročí od první písemné zmínky zahrál i Hradišťan s Jiřím Pavlicou.
Strání k sedmistému jubileu pogratuloval i Hradišťan

Specialitou letošního ročníku byla účast originálního stíhacího letounu z 2. světové války – letounu Supermarine Spitfire MK.XVIe, jehož podvozek se po 70 letech opět dotkl kunovické půdy.

„K rozhodnutí zajistit účast letounu Spitfire z Anglie nás vedly dva důvody, připomínka letošního 70. jubilea od odletu posledních československých Spitfirů z kunovického letiště do Izraele, který v tu dobu bojoval o svou nezávislost,“ vysvětlil Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích.

Připomenul také jeden z historických milníků k 100. výročí vzniku Československého letectva, ale i účast našich letců v řadách britské RAF.

Letoun ve zbarvení jeho velitele byl po příletu do Kunovic v neustálém obležení návštěvníků. Odpoledne se při komentovaných ukázkách bojových akcí v podání Klubu vojenské historie se s diváky několika přelety nad bojištěm rozloučil.

V areálu Leteckého muzea a Slováckého aeroklubu

nebyly k vidění pouze starožitnosti vztahující se k vojenství nebo letouny, které odešly do historie.

„Díky Iloně Plškové, ředitelce Aircraft Industries, si mohli návštěvníci vůbec poprvé zblízka prohlédnout nejnovější letoun z produkce zmíněné společnosti, a to L410 NG. Letoun se zatím zúčastnil pouze velkých veletrhů a show,“ řekl s neskrývanou radostí Martin Hrabec.

 Lidé mohli srovnávat nejmodernější L410 NG s vedle stojícím letounem C11, který byl před 65 lety poprvé vyroben v Kunovicích.
Velkým lákadlem pro návštěvníky byl TU-154M takzvaný Naganský expres.

Za poplatek si lidé mohli prohlédnout jeho interiér před jeho oficiálním otevřením, které se uskuteční v rámci Letní filmové školy 3. srpna.

Před letounem bude toho dne promítnut strhující sportovní filmový dokument Ondřeje Hudečka The Nagano Tapes, který divákům připomene vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998.

„Bez podpory města Kunovice, Armády a Policie České republiky, ale i dalších partnerů bychom tak velkou akci, při níž nechyběly ani vyhlídkové lety, nemohli uspořádat. A přálo nám i počasí,“ řekl s úsměvem Martin Hrabec.

Hody v Horním Němčí vedla i mladší stárka Eva Arakeljanová, která má rodinu také v Arménii.
Hody v Horním Němčí vedla i mladší stárka s arménskými kořeny