Uplynulé úterý se ve Lhotce na Uherskohradišťsku při výcviku zranil třiatřicetiletý profesionální hasič, když absolvoval výcvik slanění věže. „Muž se nekontrolovaně slanil z výšky asi dvaceti metrů. Po celou dobu jízdy na laně se snažil zbrzdit svůj pád přes rukavice a technické lezecké vybavení. Záchranář dopadl na štěrkoviště pod vysílačem,“ popsal situaci mluvčí zlínských krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasič si pádem na nohy způsobil zranění a brzděním si popálil ruce i přes ochranné rukavice. „Jeho kolegové mu okamžitě poskytli první pomoc, povolali zdravotnickou záchrannou službu a informovali své nadřízené,“ doplnil mluvčí.

V loňském roce se při mimořádných událostech ve Zlínském kraji zranilo jedenáct profesionálních hasičů. „Všechna zranění byla lehká, žádný záchranář nepřišel o život,“ konstatoval mluvčí hasičů.

I příslušníci policejních sborů si ze služby občas odnesou šrámy. „Každoročně se jich při výkonu služby zraní tak pět. Ve většině případů je to při dopravní nehodě. Při jedné z nich dokonce před osmi lety zemřel jeden z našich kolegů, který byl zrovna ve službě,“ konstatoval zástupce ředitele vsetínské policie Zdeněk Šimoník.

Dodal, že naštěstí v posledních letech k podobné události už nedošlo.

„Pak jsou tu samozřejmě případy, kdy na ně zaútočí agresivní lidé. Ale díky tomu, že policisté procházejí pravidelně speciálním výcvikem, se útočníkům dokážou ubránit, aniž by došlo k vážným zraněním. Občas si ale nějakou tu modřinu či škrábnutí odnesou,“ uvedl Šimoník.

Převrácený palec během zatýkání

Například převrácený palec si loni odnesl ze zásahu i policista v Uherském Hradišti. „Stalo se to, když zatýkal člověka. Ale jinak máme zraněných policistů jen velmi zřídka. Hodně jim v tom pomáhá i výcvik,“ potvrdila mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Šest policistů se loni při výkonu své služby zranilo na Kroměřížsku.

„V posledních letech se nám ale nestalo, že by došlo k vážnému zranění či dokonce úmrtí. Skutečně to jsou spíše jen pohmožděniny či oděrky,“ informovala mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Každý takový incident se však musí řádně prošetřit. „Zjišťuje se samozřejmě míra cizího zavinění, okolnosti i příčina,“ vyjmenovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.