Jak dvaašedesátiletá žena podotýká, každý z vystavených kusů bude originál.

Na rozdíl od svých kolegů řemeslníků tento um nezdědila po rodičích či prarodičích a začala s ním teprve před několika lety.

K výrobě bižuterie ze skla, dřeva, ale třeba také pryskyřice, se dostala prostřednictvím svého původního povolání učitelky v mateřské škole. „Ruční práce se tam s dětmi provádí poměrně často, takže tam jsem získala první zkušenosti i blízký vztah k této činnosti,“ připomíná umělkyně. V současné době vyrábí náhrdelníky, náramky, náušnice, brože a podobné výrobky. Inspiraci hledá nejen u svých kolegyň, ale také na internetu a v časopisech. „Největší zájem je o náušnice a náhrdelníky z korálků. Zájem je zejména o výrobky ze skla a křišťálové pryskyřice. Na jarmark v Ořechově přiveze i zcela nový druh náušnic, které ještě nikde nenabízela. „Jedná se o výrobek z korálků s perličkou vsazenou do kovového žlábku. Na tento základ pak připevním přívěsky nebo barevně sladěné kuličky,“ vysvětlila řemeslnice.

Nejvíce práce prý dá zhotovení výrobků z pryskyřice. „Do kovového lůžka výrobku z tohoto materiálu je nutné vlepit fotomotiv, a následně se na něj lije pryskyřice. Tímto zdlouhavým postupem se vyrábí například náušnice,“ vysvětlila výrobkyně.

Naopak „relaxem“ je pro Hanu Hýblovou práce s korálky. Z nich vznikají nejčastěji náramky a náhrdelníky.

Výroba bižuterie ale pro ni není jen koníčkem. „Pracuji i deset hodin denně. Zatím mě tato činnost ani moc nevyčerpává. Oči mám stále dobré a kvůli prevenci před namoženými zády jsem si pořídila kvalitní židli. Výroba bižuterie je sice náročný proces, stále mi ale přináší velkou radost,“ přiznala Hana Hýblová.