„Žáci se můžou podívat třeba na Slunce a něco z astronomie si tak vyzkoušet v praxi. Chci dát dětem možnost seznámit se s mou prací, protože mnohdy nemají možnost se do brodské hvězdárny dostat,“ poznamenal Rajchl.

To oceňují nejen studenti, ale především vedení škol, která si spolupráce s odborníkem váží. „Je to pro děti obrovský přínos z hlediska výuky. Nám to ulehčí po organizační stránce. Vzdálenější školy pak ušetří spoustu peněz za dojíždění. Nemusíme taky křečovitě řešit termíny, protože se vždycky nějak domluvíme,“ zdůraznil ředitel havřické základní školy Ctibor Boráň.

Besedy s pozorováním jsou také určené pro střední školy či mateřinky. Na letošní rok si hvězdář dokonce připravil dva nové projekty. „Snažím se zavést astronomii netradičně do různých předmětů. Se studenty se ve výtvarné výchově zaměříme na vesmír jako galerii a v češtině si budeme povídat o vědecko-fantastické literatuře, která se na astronomii orientuje,“ prozradil Rajchl.

Přístup hvězdáře se zamlouvá i rodičům potenciálních posluchačů. „Dcera nikdy takovou přednášku ve škole nezažila. Myslím, že by se jí to ale líbilo. Prostředí hvězdárny je určitě zajímavé, ale v rámci úspory chápu, že je dojíždění odborníka do škol výhodnější,“ míní Jitka Zápotočná z Uherského Hradiště.