„Byla jsem spokojená s tím, jaký tu byl klid. Teď se nám nikomu nechce zase zvykat na ten strašný provoz,“ prohlásila Marika Hanáková, která v Huštěnovicích bydlí v uličce kolmé na hlavní silnici. „Oprava měla smysl, silnice byla v hrozném stavu,“ dodala. Podle ní byly nerovnosti vozovky tak výrazné, že kvůli tvořícím se kalužím měli lidé neustále ocákané fasády svých domů.

Do normálu se vrátí i provoz na hlavní hradišťské křižovatce. V největší špičce tam šoféři čekali v koloně táhnoucí se až za Jarošov.

Stavebníci se v Huštěnovicích museli ve srovnání s připravenou projektovou dokumentací potýkat s nepředpokládanými sanacemi. „To znamená, že jsme museli vrstvy pod vozovkou kopat hlouběji a zkvalitnit je vápněním. Do podloží holt nikdo nevidí, v naší profesi se to stává velmi často,“ přiznal ředitel zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Zabrat v uplynulých dvou měsících dostaly regionální silnice nižších tříd, po kterých vedly objížďky. Jedná se o trasy přes Traplice a Bílovice. Silničáři už slíbili, že je rozbité nenechají. „Ještě letos opravíme komunikace, které jsou skutečně v havarijním stavu, aby se daly v zimě bezproblémově udržovat. Větší opravy, na nichž se dohodneme, se uskuteční příštím rokem v květnu a červnu,“ slíbil Chudárek. Má se to týkat také místních komunikací přímo v Huštěnovicích, po kterých jezdila vozidla dopravní obsluhy včetně autobusů.

Volnější režim ode dneška čeká uherskohradišťské dopravní policisty. Ty jste mohli dennodenně vídat, jak v centru Hradiště místo semaforu řídí dopravu.

„Každý všední den na to byly vyčleněny zpravidla dvě dvojčlenné hlídky dopravní policie. Ty byly v pohotovosti od šesti hodin ráno do šesti večer,“ uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Policisté udělili stovky pokut

Jeho kolegové kontrolovali také neukázněné řidiče, kteří nerespektovali zákaz vjezdu do Huštěnovic. „Udělili stovky pokut,“ doplnil policejní mluvčí.

Oprava průtahu Huštěnovicemi byla součástí investiční akce za tři stovky milionů korun. Druhým dílem stavby je rekonstrukce úseků mezi Kunovicemi a Uherským Ostrohem. Tam se bude pracovat ještě celý příští rok.