„Naše škola jako dvojtřídka má mít minimálně čtyřiadvacet žáků. Jejich počet však bude v novém školním roce jenom jedenadvacet. Bylo by snadné školu zrušit, ale již velmi obtížné ji znovu obnovit,“ tvrdí ředitelka školy Zuzana Bazalová.

Jedná se o dočasný stav, ve školce je dětí dostatek

Menší počet žáků ve škole je zřejmě jen dočasný stav, protože mateřská škola má dětí dostatek. Jednu třídu školky totiž v průměru navštěvuje osmadvacet dětí. Navíc Huštěnovice by se mohly do několika let rozrůst, protože radnice v tamní atraktivní lokalitě připravila a zasíťovala pozemky pro výstavbu nových rodinných domů.

Na platy učitelů půjdou peníze z obecního rozpočtu

Představitelé obce sdílí názor ředitelky, a tak se rozhodli školu zachovat i přesto, že budou muset na platy učitelů doplácet z obecního rozpočtu. „Částku, kterou bude potřeba doplatit, budeme sice znát až na začátku školního roku, přesto jsme nechtěli s rozhodnutím tak dlouho otálet,“ vysvětlila postoj obecních zastupitelů huštěnovická starostka Jarmila Ulmanová.

O školu by neradi přišli především rodiče, kteří si pochvalují i přístup učitelek k dětem. „Je dobře, že se podařilo školu zachovat. Pro malé děti je lepší, když nemusí dojíždět a navíc mají učitelky velice rády, protože se jim věnují,“ uvedla matka jednoho z žáků huštěnovické školy Soňa Silná.

Podobný problém řeší čtyřicítka obcí ve Zlínském kraji

Podle zástupců krajského úřadu ve Zlíně nejsou podobné snahy obcí o zachování škol i při menším počtu dětí výjimečné. „Ze dvou stovek základních škol ve Zlínském kraji řeší tento problém přibližně ve čtyřech desítkách z nich,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.

Pomoc obcí školám oceňují i pedagogové. „Je dobře, když se zastupitelé umí za svou školu postavit, a to nejenom slovy, ale také činy. Jen víc takových starostů, vždyť to dělají pro své lidi,“ pochválila učitelka Jana Novotná z Uherského Hradiště.