„Mladí nemají o funkci stárků zájem. S tímto problémem se potýkáme už třetí rok. Já už jsem tedy stárkem letos potřetí a Andrea podruhé,“ prozradil starší stárek Jiří Zezula.

K jeho domu se chasa vydala v sobotu ve třináct hodin. V čele se stárkem průvod vykročil vyzvednout i stárku Andreu Špalkovou. Ta se domnívá, že mladí mají strach z finanční zátěže rodiny při zařizování hodů. „Jejich obavy jsou přitom zbytečné. Až tak vysoké peněžní výdaje rozhodně nejsou. Moji i Jirkovi rodiče byli tím, že budeme zase stárci, nadšeni. Ve skrytu duše si to přáli,“ poznamenala Špalková s tím, že rozhodnutí ujmout se role stárků učinila s Jiřím Zezulou, který je také jejím partnerem, teprve čtyři týdny před začátkem hodů. Sami prý do té doby zvažovali, jestli se funkce stárků chopí. Jejich rodiny i členové chasy si z nich utahují, jestli nebudou příští rok na hody už svatebním párem.

„Příští rok už ale za stárky rozhodně nepůjdeme. Role mladších i starších už jsme si vyzkoušeli. Doufáme však, že tradice hodů u nás v Huštěnovicích nezanikne,“ zamyslela se Špalková.

Ta sice doma hodové cukroví nepekla, z domu však vyšla s dortem, který chasa nosila po dědině. Dort s panenkou v kroji uprostřed hodaři vydražili na večerní zábavě jako zlatý hřeb večera.

Zpěv chasy o víkendu doprovázela dechová hudba Boršičanka a na hodové zábavě zahrála také cimbálová muzika Harafica. Dozvuky hodů naplánovali Huštěnovičtí na příští víkend, kdy opět uspořádají hodovou zábavu.

Více se dočtete ve středu 21. listopadu v týdeníku Slovácké noviny