„Právě o tomto víkendu se v naší obci měly konat třídenní oslavy, které si takové výročí zaslouží. Žel události spojené s virovou pandemií a vydaná opatření nám plány překazily. Situace se naštěstí uklidňuje a my doufáme, že se důstojné oslavy jubilea obce budou moci uskutečnit v příštím roce,“ plánuje Aleš Richtr, muž na postu starosty Huštěnovic.

S nadšením konstatoval, že díky rozvolnění koronavirového opatření se mohli Huštěnovičtí se svými hosty, hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem a starosty sousedních obcí, společně zastavit a vzdát úctu všem těm, kteří se o rozkvět Huštěnovic zasloužili.

Ilustrační foto.
Čtyři lidé se topili ve Veličce. Jeden z nich je ve vážném stavu

V obřadní síni obecního úřadu byla nejprve knězem Miroslavem Suchomelem požehnána a hejtmanem Jiřím Čunkem šampaňským vínem polita zbrusu nová kniha o 273 stranách a s 603 stovkami fotografií, nesoucí název Huštěnovice v osmi staletích. Autoři díla, dlouholetá huštěnovická kronikářka Alena Bazalová a tamní historik Jakub Veselý, v něm podali o Huštěnovicích obraz pravdivý a nezkreslený.

„Nebylo jednoduché rozhodování, zda ten či onen text zveřejnit. Události každý vidíme svým úhlem pohledu, můžeme se ve vzpomínkách lišit. Nepřesnosti mohou vycházet z vlastních pramenů, z nichž bylo čerpáno. K některému tématu je toho v knize více, k jinému méně. Ale řekla jsem si, proč si mám nechávat v šuplíku zajímavosti, které by se jinak nikdo nedozvěděl,“ popsala své pocity Alena Bazalová, jež už dvacet let sepisuje kroniku Huštěnovic.

Autoři nové knihy doufají, že její překvapivě obsáhlý  obraz ve svých  širších souvislostech čtenáře zaujme a možná i poučí. 

Před budovou radnice byla pak odhalena hejtmanem Jiřím Čunkem a huštěnovickým starostou Alešem Richtrem pamětní deska, kterou vytvořil napajedelský kameník Roman Oharek. Požehnal ji páter Miroslav Suchomel.

„Pod kámen s pamětní deskou jsme pro budoucí generace umístili časovou schránku, která v sobě ukrývá nově vydanou knihu o Huštěnovicích, pohlednice let 1990 a 2020, pět posledních výtisků Huštěnovského zpravodaje, výtisky Slováckého deníku a Dobrý den s kurýrem s datem 25. května 2020. Do schránky jsme ještě uložili láhev s vínem a slivovicí, které jsme nalévali před obecním úřadem o hodech v roce 2019,“ dodal s pousmáním první muž Huštěnovic.