Sníh se začal na kraj snášet v devět hodin dopoledne, a protože se usazoval na silnicích, musely vyjet sypače. „Všech šestnáct vozů bude v terénu, dokud to bude nutné,“ sdělil pracovník dispečinku Správy a údržby silnic Zlínska David Polášek.

Buchlovské hory byly v pohodě

Nejproblematičtějším úsekem jsou v hradišťském okrese tradičně buchlovské hory. „Museli jsme tam silničáře několikrát nahánět, ale všechno zvládli na výbornou, nevyskytly se žádné problémy,“ informovala policejní mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. Jedinou nehodou tak byla havárie v Bílovicích, která si však vyžádala pouze jedno lehčí zranění. „Řidiči si dávali pozor. Přizpůsobili svou jízdu stavu vozovky,“ chválila muže a ženy za volantem Zámečníková.

Syrákov opět nadělal starosti

Jinak si ale Zlínský kraj prošel zatěžkávací zkouškou. První včerejší komplikace se objevila asi kolem poledne.

„Policie nám ohlásila, že na Syrákově stojí kamiony. Ihned jsme tam vyslali naše vozy. Do terénu pak bylo v průběhu dne vysláno ještě i sedm traktorů s radlicemi, zbylé čekaly v pohotovosti na ústředně,“ sdělil pracovník zlínského dispečinku David Polášek. Dodal, že další problémy se sjízdností byly hlášeny i na Petrůvce a u Zádveřic. V odpoledních hodinách pak ještě uvízl mezi obcemi Smolina a Tichov na Kloboucku kamion.

Pohotovost měli i pracovníci Technických služeb Zlín (TS), kteří pomáhali vyprostit uvízlý trolejbus, který měl kvůli sněhu problémy vyjet.

Lidé padali a lámali si kosti

Traumatologické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zaznamenalo nárůst počtu lidí, kteří se zranili po pádu na sněhu. „Jednalo se však většinou pouze o drobné zlomeniny nebo pohmožděniny,“ konstatovala tisková mluvčí zlínské krajské nemocnice Karla Havlíková.

Stejně jako řidiči, i chodci byli v Uherském Hradišti obezřetnější. Čerstvá bílá pokrývka chodníků je vůbec nezaskočila. „Ve službě jsem teprve od půl čtvrté, ale žádný nárůst případů zlomenin či pohmožděnin jsme tady neměli. A co vím, tak ani přes den nic mimořádného nebylo,“ prozradil lékař traumatologie uherskohradišťské nemocnice Peter Galvánek.

Hana Minářová, Michal Sladký