Obec Slavkov spolu se správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty totiž minulý týden zahájily řízení o vyhlášení tohoto stromu za památný.

Jak už jsme dříve informovali, hrušeň stála v trase plánované polní cesty schválené v rámci komplexní pozemkové úpravy katastrálního území Slavkova. „Nyní jsou pevně dány hranice, zpracovány projekty a stavební povolení, proto je těžké v této fázi cokoliv řešit,“ uvedl před měsícem starosta Slavkova Petr Vladovič.

Společným úsilím obce a ochranářů se ale nakonec problém podařilo vyřešit. „Situace je teď taková, že cesta, která měla původně vést kolem, bude zúžena a kanál se rovněž posune. Památný strom bude mít řádný ochranný prostor a bude ochráněn v maximální možné míře,“ uvedl Vladovič k současnému stavu.
Obyvatelům Slavkova se řešení zamlouvá. „Já si myslím, že udělali všechno pro to, aby se to řešilo co nejméně bolestivě. Vozovka je zúžená, vede oklikou, mají tam ještě zbudovat nějaký val kolem, zdá se, že by to mohlo být dobré. Správa CHKO slíbila, že to vyhlásí jako památný strom a zajistí firmu, která zajistí asanaci,“ pochválila postup obce a ochranářů Vlasta Ondrová ze Slavkova.

Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec složitá jednání potvrdil.

Ze strany správy však věc ještě zcela dořešená není, strom bude nutné ještě odborně ošetřit. „Jednání bylo docela dost, bylo to vyhrocené. K pokácení stromu ani k nějakému závažnému zásahu každopádně nedošlo. Dohodli jsme se na komplexnějším ošetření stromu spojeném se zdravotním řezem a zakrytím dutiny,“ potvrdil Němec. To bude ovšem možné nejdříve příští rok.

Řešení starosti o strom přineslo i další pozitiva. Kolem hrušně se vyčistily náletové dřeviny, a ta tak získala prostor i viditelnost. „Dokonce se mluvilo o nějaké zídce z přírodního materiálu, aby bylo jasné, že se mimo cestu nebude vyjíždět. Samotný případ ukazuje, že jsou stromy, které mají parametry památných, přesto jimi vyhlášeny nejsou,“ doplnil Němec.

V uherskohradišťské části Bílých Karpat je nyní vyhlášeno patnáct památných stromů. Ten šestnáctý si obyvatelé Slavkova budou moci sami pojmenovat. Obec čeká na návrhy názvu stromu, které by se měly vztahovat k významné události či významné slavkovské osobnosti.

Čtěte také:

Čtyřsetletá hrušeň brání výstavbě cesty

Čtyřsetletá hrušeň o větve nepřijde