„Několik takových hejn špačků jsem viděl létat nad vinicemi na jižní Moravě. Špačky jsem zahlédl i nad velehradskými a moderskými vinohrady, ale zatím jsem z nedostatku času sítě v mých vinicích nestačil rozvinout. Syn už tak učinil," svěřil se pětasedmdesátiletý velehradský vinař Vojtěch Luža.

Posteskl si, že na vinice útočí také vosy, které napíchávají hroznové bobule, vysají z nich šťávu a dužnaté plody pak začnou zahnívat. „Vosy a špačci sice zlobí, ale to není nic proti hnilobě hroznů, kterou způsobuje zářijové počasí. Déšť, teplo ve dne i v noci, kdy se rtuť teploměru vyšplhala i k devatenácti stupňům Celsia," hodnotí dosavadní vývoj počasí vinař z Velehradu.

Postřik nepomáhá

Odrůdy révy vinné s měkkou slupkou na bobulích po-dle něj hnijí bez ohledu na to, jestli vinař hrozny před plísní stříkal, nebo nestříkal. Nejvíce jsou napadeny za teplého a vlhkého počasí odrůdy Irshai, Muškát moravský a Müller Thurgau.

Propršený čtvrtek 11. září stopl sklizeň raných odrůd Karlu Železníkovi z Modré. Ten svoji vinici nad obcí ochránil proti chamtivým špačkům sítěmi, ale přes ně se k hroznům snadno dostávají žíznivé vosy. „Když jsme včera sbírali rané odrůdy, museli jsme nejdříve sítěmi pořádně zatřepat, aby hejna vos ze sladkých hroznů odlétla," prozradila s pousmáním vinařova manželka Ivana.

Vosy a muchničky dělají vrásky na čele i předsedovi boršických zahrádkářů Liboru Vrankovi. „Měl jsem několik révových keřů Madlenky rané. Hrozny na nich dozrávají po polovině srpna. Když jsem je přišel posbírat, našel jsem na keřích jen střapce s bobulemi vysátými od vos," řekl smutně boršický vinař. Hrozny mu prý ve vinici zatím nehnijí a proti náletu špačků je už pět let brání sítěmi.

„Špačci jdou hlavně na červené odrůdy révy vinné, ale těch pěstuji minimum. Trochu obavy mám ze špačků, až se začne barvit Tramín červený a Rulandské šedé," přiznává Libor Vranka.

Sítěmi zatím nikdy neo-chraňoval svoji vinici v kudlovických Panihájích dvaasedmdesátiletý František Maňásek z Babic. „Špačků jsem letos v regionu moc neviděl. Zato na jižní Moravě jsem jich nedávno pozoroval tisíce. Vzpomenul jsem si při tom na film Ptáci," uvedl babický vinař, kterému loni v srpnu poškodilo krupobití úrodu hroznů z padesáti procent. „Co se týká vos, tak na ně mám takzvanou pivní návnadu. Na každý třetí sloupek ve vinici zavěsím sedmičku od vína, v níž je deci piva. V něm vosy najdou svoji smrt," usmívá se František Maňásek.