Ve Střelné mohl být dům seniorů

„Chceme si jednak zajistit kontrolu nad těmito pozemky a nemovitostmi a také bychom pro ně v budoucnu ve spolupráci s jednotlivými obcemi, na jejichž katastru se nacházejí, chtěli nalézt optimální využití,“ přiblížil náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík.

Dotčené obce s hraničními přechody už měly určitou představu, k čemu by nevyužívané areály mohly sloužit.

„Uvažovali jsme o zřízení domova pro seniory. Přestavba by ale byla hodně náročná investice, a proto jsme od této myšlenky museli upustit,“ poznamenal starosta Střelné Petr Kráčmar.

Tamější hraniční prostor s hlavní budovou, spedičními objekty, garážemi a sklady byl dokončen teprve v roce 1997, je tedy relativně nový. „V současné době se likviduje nadstřešení jízdních pruhů celého celního prostoru,“ doplnil Kráčmar.

Jedenáct let starý hraniční přechod mají také ve Starém Hrozenkově. Dříve v něm byly provozovny celnice a policie či se zde nacházela karanténa. Obec chtěla místo využít pro pražskou Univerzitu Jana Amose Komenského, která má ve Starém Hrozenkově pobočku. „Naše priority ale jdou nyní stranou,“ nechal se slyšet starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

V Hrozenkově část areálu funguje

Na hrozenkovském hraničním přechodu jsou stále v provozu obecní objekty. „Ze spedice jsme udělali ubytovnu pro studenty, funguje dále směnárna a restaurace s bufetem,“ podotkl Vaculík. Podle něj například kontrolní halu chtějí celníci nadále využívat k namátkovým prohlídkám.

Zatím není jasné, kdy k převodu hraničních přechodů dojde. „Je to zdlouhavá záležitost,“ vyjádřil se náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík.
Kraj nevylučuje, že by se některé objekty mohly zbourat. „V některých případech možná dojde ke stržení těch nemovitostí, které jsou velmi těžko využitelné. Možná se tam objeví stanice policie, která tam bude mít zázemí. Možná se tam umístí váha, která bude vážit projíždějící kamiony. Bude se to řešit případ od případu,“ dodal Jurčík.

Další hraniční přechod, který je v Brumově­Bylnici, zůstane nadále v majetku obce. „Měli jsme tam v podstatě jen mobilní buňky, které jsme už odstranili. S dalším využitím prostoru do budoucna nepočítáme,“ doplnil starosta obce Zdenek Blanař.