„Minulý týden jsem tady u nás potkal skupinu asi 50 uprchlíků. Šli spořádaně v průvodu po silnici a mířili dál do obce Strání, kde si někde u obchodu nebo na jiném frekventovaném místě nechají zavolat Policii ČR a ta je odveze,“ řekl Deníku Petr Tanner, jenž je spolu se svojí rodinou české státní příslušnosti, ale bydlí v Moravském Lieskovém, pouhých pár desítek metrů od hraničního přechodu do ČR ve Strání.

Možná díky nově zavedeným hraničním kontrolám bude moct policie podle Petra Tannera vracet migranty zpátky na Slovensko, odkud k nám míří.

„V tom bych viděl pozitivum, tedy pokud kontroly neomezí nás, příhraniční obyvatele, tak jak tomu bylo v časech covidové uzávěry hranic. Jinak s kontrolami, týkajícími se národní bezpečnosti, problém nemáme,“ uvedl Petr Tanner.

Nelegálních migrantů na jihu Moravy přibývá. Na snímku při kontrolách na dálnici D2 na Břeclavsku.
Česko obnovuje kontroly na hranici se Slovenskem, důvodem je nelegální migrace

Starosta Strání Antonín Popelka s novým režimem na hranicích souhlasí.

„Je dobře, že kontroly začnou, protože migranti se nám tady pohybují úplně volně. Naštěstí nekradou a nedělají žádné nepříčetnosti. Skupina jich vždycky někde na zastávce stojí a čeká na policisty, kteří je vyzvednou a odvezou, aby se dostali tam, kam chtějí. Dřív migranti běhali po lesích a dnes už volně míří úmyslně do středu obce, aby je občané viděli a nahlásili policii,“ vysvětlil straňanský starosta.

Kontroly vítá také první muž Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

„Vzhledem k tomu, jak se přes naši obec hrnou běženci, denně i čtyřicet anebo šedesát a víc, tak je obnova kontrol na hranicích nezbytná. Musíme po migrantech sbírat odpadky, nechávají za sebou spacáky, oblečení, prázdné petky a podobně a je to neudržitelné. Hranice měly být už dávno pod kontrolou. Pašeráci běžence vozí až do Hrozenkova. Tam je vyklopí a hotovo. Slováci s tím nedělají vůbec nic. Jsou rádi, že migranti přejdou k nám a ten problém musíme řešit u nás,“ nechal se slyšet Milan Vaculík.