Dnes jsou nákladní auta odbavována jen na některých přechodech, od konce prosince budou moci kamiony hranici přejet kdekoliv.

To se však nelíbí městům, kterým se dosud nákladní doprava vyhýbala. Jejich požadavky na zachování značky, která zakazuje přejezd kamionů i po vstupu do Schenghenu, teď řeší Zlínský kraj.

Jednou z obcí, kde by od Nového roku mohly nákladní auta překračovat hranice se Slovenskem, je i Nedašova Lhota na Zlínsku. Starosta Miroslav Fojtík se toho obává. „Obcí vede špatná cesta, která je úzká, takže by se dva kamiony ani nevyhnuly,“ popsal starosta. „Proti rozhodnutí kraje však nezmůžeme nic,“ dodal Fojtík. Spolu se starostkou vedlejší obce už poslali na krajský úřad nesouhlasné vyjádření.

Možný průjezd kamionů trápí i město Brumov-Bylnice. „Chceme, aby omezení pro vozidla nad sedm a půl tuny zůstalo na hranicích zachováno. Spoléháme na to, že budou dodrženy mezivládní dohody o hranicích, jež kdysi určily, které přechody jsou pro kamiony a které ne,“ řekl starosta Brumova-Bylnice.

„Navíc město není na odbavování kamionů připravené, silnice nejsou stavěné pro velkotonážní vozidla,“ dodal.

Proti průjezdu nákladní dopravy bojuje v Brumově-Bylnici i občanské sdružení Za zdravé město. „Odstranění značky by pro Brumov-Bylnici mělo hrůzné následky. Znamenalo by hustší provoz. Město navíc leží v úzkém údolí, kde jsou špatné rozptylové podmínky. Přibyly by úrazy dětí i chodců,“ míní předseda občanského sdružení Miroslav Pinďák. Dodal, že obyčejní lidé, kterých se to primárně týká, však bohužel nemají žádné možnosti se bránit. „My můžeme maximálně na problém poukazovat nebo posílat nesouhlasná vyjádření, ale pokud kraj značku odstraní, nezmůžeme nic,“ dodal Pinďák.

Rozhodnutí o tom, zda bude na hranicích značka zakazující vjezd nákladní dopravy odstraněná nebo se kamiony městům i nadále budou vyhýbat, by mělo podle vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Zlínského kraje Emilie Slavíková padnout začátkem prosince.

„Na přelomu listopadu a prosince proběhnou další schůzky pracovních skupin české a slovenské strany. Výsledkem jednání musí být konsenzus obou stran,“ řekla Slavíková. Dodala, že první jednání se zástupci Trenčínského kraje už proběhlo. Zájmy jednotlivých obcí jsou podle ní bohužel rozdílné. „Výsledek oboustranných dohod tedy prozatím nemůžu odhadovat,“ uzavřela Slavíková.