Úderem půlnoci totiž naše země vstoupila do Schengenského prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob po Evropě.

„Schengen je deklarován jako prostor bezpečí a svobodného pohybu. V praxi to znamená, že vstupem do tohoto prostoru byly z hranic odstraněny pasové kontroly. Navíc mohou lidé hranice překračovat i mimo hraniční přechody,“ vysvětlil mluvčí cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner. Lidé však budou muset mít u sebe při cestě i nadále platný cestovní doklad.

Projet či projít bez zastavení na Slovensko mohou ode dneška občané na sedmi silničních a dvou železničních přechodech ve Zlínském kraji. V noci tam svou poslední službu sloužili příslušníci pohraniční policie. Ta opustí budovy na hranicích a přesune se do vnitrozemí. „I když nebudou hraniční kontroly, fungovat budeme dál. Budeme kontrolovat dálnice, silnice, ubytovny a jiná zařízení,“ řekl Pittner.

Někteří příslušníci pohraniční policie museli v rámci reorganizace přejít k jiným složkám. V bývalém Jihomoravském kraji se to týká asi dvou stovek lidí, kteří najdou uplatnění zejména u dopravní a pořádkové policie. „Další stovka policistů odchází do civilu,“ sdělil mluvčí cizinecké policie. Přesto hraniční přechody nezůstanou opuštěné ze dne na den. „Některé přechody vyklidíme už v lednu, ale všechny musí být uvolněny nejpozději do června příštího roku,“ dodal Pittner.

Krušnou noc zažili silničáři. U hraničních přechodů museli totiž odstranit překážky, které bránily plynulému provozu, a upravit také dopravní značení. „Zatímco staré značky upozorňovaly na pasovou kontrolu a omezovaly rychlost, dnes už nové cedule informují například o dálničních známkách nebo povolených rychlostech,“ vysvětlil ředitel Zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Rostislav Vacula.
Žádnou práci naopak silničáři neměli s odstraňováním značek zakazujících vjezd kamionů na některé hraniční přechody v kraji. Rada Zlínského kraje totiž rozhodla, že současná omezení zůstanou v platnosti i nadále, takže řidiči kamionů mohou jezdit pouze přes hraniční přechod Střelná nebo Starý Hrozenkov.

Rozhodnutí kraje se však nelíbí starostům dotčených obcí. „To, že se pro velkotonážní vozidla neotevřely všechny silnice první třídy, vnímáme jako obrovské negativum. Trochu se v tom ztrácí smysl otevřeného Schengenského prostoru, protože řidiči kamionů si musí i nadále zajíždět, aby se přes hranice vůbec dostali,“ míní starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

Naopak trvající zákaz vjezdu kamionů se zamlouvá vedení města Brumov-Bylnice. „Bereme to jako takové malé vítězství. Doufáme, že to tak zůstane i do budoucna,“ řekl místostarosta Zdeněk Bližňák a dodal, že díky vstupu do Schengenu bude především jednodušší cestovat za rodinami za hranice. „Mnoho rodin má své příbuzné na slovenské straně. Prarodiče například doposud nemohli cestovat se svými vnuky na Slovensko, protože je neměli zapsané v pase. A i když kontroly na přechodu byly spíše formální, vnímali jsme to jako omezení,“ dodal Bližňák.

Přes všechna pozitiva, která vstup České republiky mezi země Schengenské dohody přináší, se mezi některými obyvateli příhraničních obcí objevují i obavy. „Protože pracujeme v prodejně blízko hranic a mnoho z našich zákazníků jsou cizinci, máme obavy z podivných osob, se kterými máme už svoje zkušenosti. Takže s hlídaným přechodem jsme byli rozhodně klidnější,“ míní Věra Mimochodková a Anežka Popelková, které prodávají sklo ve sklárnách Strání.

Reportáž z posledních minut existence hraničního přechodu ve Starém Hrozenkově přineseme zítra