„Objem dopravy neustále roste, čímž se zvyšuje i znečistění ovzduší. Chceme tento problém aktivně řešit a nákupem elektromobilu chceme jít příkladem,“ uvedl hradišťský starosta Stanislav Blaha.

Brázdit ulice začne automobil na elektrický pohon značky Hyundai Ioniq koncem září. Sloužit bude pro běžné pojížďky úředníků po městě nebo k cestám například do Zlína či Brna.

Pořizovací cena přesahuje 797 tisíc korun, Hradiště ale automobil vyjde zhruba o čtvrtinu levněji, neboť od ministerstva životního prostředí obdrželo dotaci na podporu provozování vozidel s alternativním pohonem v maximální výši 220 tisíc korun.

„Výběr značky vozidla Hyundai Ioniq byl stanoven nejpříznivější nabídkou ve vypsané veřejné zakázce. Ekonomická rentabilita provozu elektromobilu v porovnání s konvenčním vozidlem obdobné výbavy, při započtení dotace a za předpokladu ročního nájezdu deset tisíc kilometrů je na úrovni osmi let, což je doba záruky na baterii,“ poznamenal tajemník městského úřadu Josef Botek.

Nabíjení elektromobilu bude probíhat zpravidla přes noc standardní síťovou nabíječkou v garáži městského úřadu, kde se baterie dobijí asi za dvanáct hodin, nebo za provozu u rychlodobíjecích stanic. Tam je kapacita dobita na 80 procent za půl hodiny. Na plné nabití ujede vůz asi 200 kilometrů.

„Jeden kilometr jízdy stojí asi padesát až šedesát haléřů. Další úspora oproti běžným autům je na servise, kdy nepotřebujete měnit olej a většinu filtrů,“ doplnil Jindřich Havelka, který má na starosti autopark městského úřadu.