Jak se zdá, „pouliční" zábava láká partičky mladých lidí v poslední době více než posezení v kavárně či restauraci. Autobusové zastávky si pro krácení volného času vybírají stále častěji.

„Na sklonku minulého týdne jsme řešili hned několik takových případů. K prvnímu z nich došlo na hradišťském sídlišti Štěpnice, kdy se v tamní autobusové čekárně setkali tři mladíci ve věku osmnáct až jednadvacet let. Popíjeli tam alkohol a především kolem sebe stihli odházet velké množství odpadků," popsal událost velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Každý z výtečníků musel zaplatit pokutu pět set korun a veškeré odpadky před zraky strážníků uklidit. Zajímavostí podle Pauříka bylo, že ani jeden z mladíků nebyl z Uherského Hradiště, ale blízkého okolí.

Podobný případ strážníci řešili jen o pár hodin později na sídlišti Východ, kde si v autobusové zastávce dali dostaveníčko dva mladící a dvě dívky. Také tento čtyřlístek si s pořádkem příliš nedělal hlavu a trousil kolem sebe plastové láhve, papírové sáčky a jiný odpad. „V tomto případě vše vyřešila domluva, protože ve chvíli, kdy tam přijížděli strážníci, už tato partička nepořádek sama uklízela," připomněl Vlastimil Pauřík.

Téhož dne obdrželi strážníci stížnost od lidí z jarošovského sídliště Louky. Žádali, aby strážci zákona přijeli zklidnit skupinku šesti mladých lidí, kteří si udělali „dýchánek" na lavičkách v těsné blízkosti bytových domů. „Významnou roli tam samozřejmě opět hrál alkohol. Skupinka hulákala na celé kolo a na upozornění obyvatel domu nereagovala. Také oni se museli složit na pokutu a zklidnit své chování," informoval velitel strážníků.

Po cestě z Jarošova procházela policejní hlídka parkem ve Smetanových sadech. Zahlédli skupinku čtyř osob, která před sebou kopala odpadkový koš i s odpadky. „Hlídka je zastavila a provinilci museli své chování vysvětlit. Uznali svou chybu a vysvětlovali, že koš vytáhli ze stojanu z neuvážené rozvernosti. Také oni prostor kolem sebe uklidili a nepoškozený koš vrátili na své původní místo," sdělil Pauřík. Posbírání odpadků a uznání chyby však snížilo jejich vinu jen částečně. Divoká hra s odpadkovou nádobou přišla každého z nich na pět set korun.

Podobné zkušenosti jako strážníci mají i pracovníci Hradišťských technických služeb (HRATES). „Nepořádek na zastávkách, ale také například v parku ve Smetanových sadech už začíná patřit ke koloritu těchto míst. Nepořádek ovšem nedělají jen mladí lidé, ale často i ti starší. Zastávky uklízíme, čistíme a občas i přetřeme novým nátěrem, situace se ale příliš nelepší. Spíše naopak," podotkl ředitel HRATESu Jiří Klíma.

To, že se mladí lidé uchylují pod střechy autobusových zastávek, neberou strážníci na lehkou váhu. „Je to nový jev, na který se více zaměříme. Pokud se v těchto místech chovají lidé slušně, jsme schopni to akceptovat. Nemohou ale rušit ostatní čekající na autobus nebo prostor kolem sebe znečišťovat," podotkl Vlastimil Pauřík.