První autogram do obyčejného deníčku mu před šedesáti lety poskytl lidový vyprávěč Vašek Mlýnek z Kuželova. A právě jeho podpis rozezněl strunu touhy po sběratelství podpisů slavných lidí. Dvířka do sběratelství autogramů mu o pět let později otevřela jeho sportovní činnost v hradišťské Slovácké Slavii, kde „ulovil“ autogramy tehdejších fotbalistů Sparty Praha i reprezentantů Československa.

Poté při jakémkoliv setkání s našimi i zahraničními sportovci a významnými osobnostmi je žádal o podpisy, později si o ně začal psát. Při tvorbě sbírky autogramů se nechal inspirovat zkušenými sběrateli, kterým se fotbalisté podepisovali na fotografie, karikatury či výstřižky z novin, zatímco on měl zpočátku na jejich podpisy jen kus papíru nebo bloček.

„Do sběratelské činnosti autogramů jsem si pak zavedl určitý systém. Pro každou osobnost jsem si vyhradil čtvrtku tvrdého papíru formátu A4, na niž jsem nalepil její fotografii či reprodukci z novin, připsal stručnou charakteristiku a nechybí na ní ani důstojné místo pro podpis," vzpomíná na sběratelské začátky Jiří, ukazujíce víc než třicet vzorně vedených alb se 4 600 autogramy.

Defilují na nich podpisy všech našich prezidentů včetně Emila Háchy, o nějž Jiří dlouho usiloval. Ale podařilo se mu jej získat od sběratele z Bratislavy. Nechybějí mu ani autogramy zahraničních prezidentů a panovníků, kosmonautů, malířů, spisovatelů, zpěváků, výtvarníků, sportovců, olympijských vítězů, ale i osob vynikajících v některém z oborů lidské činnosti.

„Hrdý jsem na nejčerstvější autogram slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, který jsem obdržel v letošních prvních květnových dnech,“ raduje se Jiří.

Co stránka jeho alb, to vlastnoruční podpis slavné osobnosti, s níž se Jiří osobně setkal, které o něj napsal nebo mu jej sehnali jeho přátelé a známí. Jen podpis anglické královny hradišťskému sběrateli autogramů chybí. Královna mu prostřednictvím své kanceláře odepsala, že její panovnické postavení jí nedovoluje autogramy poskytovat.

„Na podzimním klubovním setkání v roce 2018 byla vyhlášena soutěž o Diplom roku na téma - Osobnosti roku 1918. V této soutěži jsem získal diplom za druhé místo,“ spíše konstatuje, než se Jiří chlubí.

V současném koronavirovém čase se věnuje doplňování textových údajů ve své sbírce a kompletuje v ní soubor autogramů našich olympijských medailistů. V ní mu chybí jen podpis gymnasty Vladimíra Váchy.

„Ten získal olympijské zlato v roce 1928 za cvičení na kruzích. Získat jeho autogram se mně stále nedaří sehnat. Kdyby se mi to podařilo, byl by to pomyslný Modrý Mauricius mé sbírky,“ svěřuje se Jiří Foltýn.