VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradišťský lesopark: nový řád, i problémy s běžeckou dráhou

Uherské Hradiště – Rodina Novosadů z Uherského Hradiště čítá celkem pět členů. Mezi jejich pravidelné volnočasové radovánky patří i nejrůznější soutěže v takzvaném „kunovském" lese, tedy přírodní lokalitě, která se nachází na území mezi Kunovicemi a Uherským Hradištěm.

23.2.2013 1
SDÍLEJ:

Uspořádat hromadnou akci v lesoparku, nebo tam založit ohniště, už nebude možné bez povolení. Ilustrační foto.Foto: archiv/ Deník

Rodina často sezve další přátele s dětmi, aby společně využili možnosti členitého lesoparku a uspořádali větší akci, při které se zabaví děti i dospělí. Doposud se jejich hrátky obešly bez úředních povolení. To se ale za několik týdnů může změnit. Na podobné větší „hromadné" akce už totiž bude nutné povolení úřadů. „Chodíme tam velmi rádi. Lesopark se nachází blízko našeho bydliště a skýtá řadu možností. Pořádáme tam rodinný orientační běh, hledání pokladu, nebo vědomostní kvízy o přírodě, či soutěž o nejdokonalejší stavbu z písku nebo ze sněhu. Občas se nám podaří dát dohromady i tři desítky nadšenců," podotkl Roman Novosad.

Už zhruba za měsíc ale v lesoparku začnou platit nová, přísnější pravidla. Rozdíl oproti předcházejícímu provoznímu řádu je v tom, že o povolení musí žádat všichni organizátoři hromadných akcí. Tato povinnost vyplývá z lesního zákona a byla dosud pořadateli prakticky opomíjena. „V minulosti tam docházelo ke komplikovaným souběhům několika akcí. Došlo například k tomu, že tam myslivci pořádali hon a z lesa vyběhla skupina běžců, přímo před nabité zbraně. Ohlašovací povinnost a žádost o povolení musí mít například i lidé, kteří tam chtějí zakládat oheň," připomněl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Druhou novinkou je zviditelnění kontaktů na zodpovědné osoby. „Tyto kontakty budou na nové informační ceduli. Na tuto plochu doplníme nové údaje a instalujeme ji na místě původní informační cedule," poznamenal vedoucí hradišťského Odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

Oslovení obyvatelé města doufají, že nový návštěvní řád omezí i pobyt bezdomovců v lokalitě, hojně využívané rodinami s dětmi, sportovci, i dalšími skupinami obyvatel. „Bezdomovci se tam skutečně občas usazují. Nejčastějšími přestupky v tom místě je znečišťování veřejného prostranství. Ročně zaznamenáme v lesoparku asi padesát těchto případů. Do této lokality bude vyjíždět více smíšených hlídek, to znamená hlídek složených z městských strážníků a členů celorepublikové policie," vysvětlil velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Někteří návštěvníci „kunovského lesa" by uvítali i úpravu a údržbu hojně užívané běžecké trasy. „Ta cesta pro běžce není upravena už zhruba dva roky. Předtím byla pokryta pilinami a běhalo se tam velmi dobře. Teď je terén neudržovaný, a po takovém sportovním zážitku člověk příjde domů zablácený od hlavy až k patám," postěžoval si Ludvík Pavlásek z Kunovic. Zástupci hradišťské radnice podobné nadšence ale nepotěší. Upřesnili, že udržovat cestu lesem nebude možné. „Zkrátka na to nejsou peníze," poznamenal Květoslav Fryšták, který vysvětlil, že v minulosti poskytovaly potřebný objem pilin spřízněné dřevozpracující podniky, a to zcela zdarma. „Nyní se kubík pilin prodává za cenu šest set korun, což by pro město znamenalo ročně nemalé výdaje. Plánujeme, že nejhorší místa vyspravíme využitím zbytků z veřejné zeleně, která projde štěpkovačem. Na úpravu běžecké trasy to ale zcela jistě stačit nebude," poznamenal Fryšták.

Autor: Oleg Kapinus

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli srážce dvou osobních aut s traktorem na silnici E50 procházející Chřiby museli hasiči vyprošťovat dva muže a jednu dívku hydraulických zařízením.FOTO: HZS Zlínského kraje
5

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

Antonín Seďa
1

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

AKTUALIZOVÁNO

Na Slovácku zvítězilo ANO, druhé KDU-ČSL a třetí SPD

VIDEA / FOTOGALERIE/ Ve Zlínském kraji už je sečteno. Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Benešík: Volební výsledek je pro KDU-ČSL daní za nepopulární politiku strany

FOTOGALERIE / Druhým nejpopulárnějším politikem, měřeno optikou preferenčních hlasů v aktuálních volbách do Poslanecké sněmovny se stal jednačtyřicetiletý lidovec ze Strání Ondřej Benešík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení