„Jisté neshody mezi vedením Klubu kultury Uherské Hradiště a některými zástupci obcí a měst na moravské straně vedly k tomu, že Klub kultury svou činnost v Javořinském výboru ukončil ke konci roku 2018,“ uvedl místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána.

Antonín Mach vysvětluje odchod tím, že někteří starostové Javořinského výboru začali vnášet do bratrského setkávání své politické a osobní ambice.

„Klub kultury Uherské Hradiště nebude dál takovému jednání dělat stafáž. Pokud však bude o profesionální a organizační služby Klubu kultury Uherské Hradiště zájem, milerád těmto požadavkům vyhoví,“ sdělil Antonín Mach Deníku.

Ten se považuje za přívržence prosazování bratrství obou našich národů.

„Myšlenka sounáležitosti je pro mě osobně velmi cenná. Pokud budou ve spolku srdcaři, nevylučuji, že bych se jeho členem v budoucnu stal i já,“ poznamenal Mach.

Tato roztržka donutila zástupce Javořinského výboru z Moravy vyřešit odchod KKUH coby důležitého organizačního článku způsobem, jakým už několik let fungují členové výboru na slovenské straně, tedy založením právního subjektu - klasického spolku.

To mimo jiné odstraní dosavadní nemožnost získat regulérní dotace pro činnost Javořinského výboru. Dne 11. ledna letošního roku byl proto ve Veselí nad Moravou založen spolek nazvaný Bratrství Čechů a Slováků Javořina, z.s.

Pět zakladatelů spolku, fyzických osob, zastupujících pět jednotlivých obcí se sešlo v pátek 1. března v Boršicích u Blatnice. Byli to tamní starosta Bohuslav Vávra, starosta Lubiny Martin Beňatinský, starosta Nové Lhoty Antonín Okénka, starosta Veselí nad Moravou Petr Kolář a místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána.

„A protože členem spolku může být jak fyzická osoba, tak i právnický subjekt, budeme oslovovat vesnice a města, aby do spolku vstoupily třeba i prostřednictvím fyzické osoby, jako jejich zástupce,“ uvedl Petr Vrána.

Vznik spolku na moravské straně po slovenském vzoru vnímá pozitivně také Martin Beňatinský, starosta obce Lubina, na jejímž katastru Velká Javořina leží.

„Javořinský výbor tak bude stát na dvou spolkových pilířích, díky čemuž získá právní subjektivitu a tudíž možnost čerpat na svou činnost dotace,“ nechal se slyšet Martin Beňatinský.

Uherskobrodští zastupitelé schválili vstup města do spolku Bratrství Čechů a Slováků Javořina, z.s před několika dny a pověřili zastupováním v něm místostarostu města Petra Vránu.

Tzv. Javořinský výbor je volné sdružení devíti zástupců měst a obcí z moravské strany a devíti zástupců měst a obcí ze slovenské strany Bílých Karpat. Účelem Javořinského výboru je sdružovat a hlavně organizovat zájemce o setkávání Čechů, Moravanů i Slováků z obou stran Velké Javořiny, které se historicky koná už víc než 170 let o posledním víkendu v červenci a o Silvestru.

Dále pak je účelem výboru propagovat, popularizovat a rozvíjet myšlenku bratrství Čechů, Moravanů a Slováků, pomáhat vytvářet podmínky pro činnost výboru, organizovat a řídit akce s tím spojené. Protože Javořinský výbor neměl právní subjektivitu, administraci veškeré činnosti (žádosti o dary, dotace, smlouvy, proúčtování atd.) zajišťoval a organizačně jednání výboru připravoval Klub kultury Uherské Hradiště. Postupně se přispěvateli na Javořinských slavností stalo 25 obcí a měst na moravské straně a kraje Zlínský a Jihomoravský.