To je několik z celkem třiceti certifikovaných výrobců, kteří během poslední listopadové soboty prezentovali své řemeslo a produkty v historických prostorách Reduty v Uherském Hradišti. Mohou se pyšnit tím, že jsou držiteli ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka, někteří dokonce partnerské značky Slovácko regionální produkt.

V sobotu k nim přibyli další dva držitelé ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka. Z rukou Aleše Mergentala, člena správní rady Regionu Slovácko a starosty Velehradu, a Romany Habartové z odboru kultury Zlínského kraje převzala ochrannou známku Iveta Popelková ze Strání. Zabývá se šitím a opravou krojů. Druhým držitelem ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka se stal Rostislav Ryšavý, který v Lipově vyrábí švestkový, dýňový, ostropestřecový a makový olej.

„Prezentována byla tvorba rukodělných tvůrců a mistrů řemesla našeho regionu, tedy celého Slovácka,“ řekla Romana Habartová. Uherskohradišťsko je podle ní jedinečné tím, že má základní značku Tradiční výrobek Slovácka, kterou uděluje odborná komise složená z etnologů a znalců terénu. Ti každoročně dávají certifikát novým lidovým tvůrcům a jednou za dva roky obnovují značku Tradiční výrobek Slovácka těm, kteří ji už dostali.

„Výjimečné je na Uherskohradišťsku také to, že zde máme značku Tradiční výrobek Slovácka, na niž navazuje Cena Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby řemeslníkům, kteří žijí a pracují nebo prezentují své výrobky ve slováckém regionu,“ sdělila Romana Habartová. Dodala, že na značku Tradiční výrobek Slovácka navazuje od roku 2012 krajská cena Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a od roku 2021 je udělována národní cena mistrům umělecké výroby s názvem Nositelé tradic lidových řemesel. A mezi nimi má Uherskohradišťsko osobnosti, které už se mohou touto značkou pochlubit. Na sobotní přehlídce Slovácko v tradici jich už několik bylo.

Na své si v Redutě přišli milovníci krajových specialit, jakými jsou vdolečky, patenty, perníčky, sušené ovoce, škvarkové krajance i zelníky, ale také vyznavači vína. V dopoledních hodinách rozproudila krev žilách návštěvníků cimbálová muzika Oskoruša, odpoledne vystoupil dětský folklorní soubor Kopaničárek ze Starého Hrozenkova.