Krajská konference ČSSD se o víkendu konala v Luhačovicích a zúčastnila se jí více než stovka delegátů. Mezi projednávanými body byl i návrh na vyloučení Sátory z oranžové partaje. Většina delegátů pro něj zvedla ruku. „Je to vnitrostranická záležitost. Na základě nálezů určitých kontrolních orgánů krajský výbor navrhl zrušení členství pana Sátory ve straně a krajská konference jej potvrdila,“ řekl bývalý předseda krajské organizace ČSSD Petr Navrátil.

Důvodem vyloučení Josefa Sátory má být jeho neprůhledné nakládání se statisícovými částkami při tvorbě předvolební kampaně senátorky Hany Doupovcové v roce 2008, u níž pracuje jako asistent. Žádný oficiální zdroj to však nepotvrdil.

Návrh vzešel od skupiny Sátorových kritiků uvnitř strany, mezi které patří další hradišťští zastupitelé Bronislav Vajdík, Petr Bezruč či Jaroslav Mikulík. „Jedná se o zájem a cíl transparentně hospodařit se stranickými prostředky. Ne o osobní boj, jak se to snaží pan Sátora interpretovat,“ podotkl Vajdík, podle kterého kauza poškozuje celou sociální demokracii.

close zoom_in

Samotný Sátora, jenž kromě hradišťského zastupitelstva a kanceláře senátorky Doupovcové působí také v organizaci Mladí sociální demokraté jako její celorepublikový místopředseda, spojuje „vyhazov“ se svými mnohdy vyhrocenými postoji k dění na uherskohradišťské radnici. Poukazuje také na to, že kauzu kdosi vytáhl na světlo až dva a půl roku po inkriminovaných senátních volbách.

„To schéma je jednoznačné. Dokud jsem se nepohyboval na takové úrovni politiky jako dnes, bylo vše v pořádku. Až jsem před loňskými volbami a následně i po nich začal kopat do shnilých věcí, začalo to vadit mnohým i uvnitř naší strany,“ poznamenal Sátora.

Na mysli má například kritiku rekonstrukce hradišťského domu U Sovy, jež byla podle něj předražená. „Napsal jsem na toto téma článek a začal jednat s kontrolním výborem. Jako reakci mi někdo volal, že mě zabije. Policie ale doposud nic nevyšetřila, ačkoliv podnět má déle než rok,“ zlobí se mimo jiné autor dopisu adresovaného starostovi Tichavskému, v němž jej na začátku tohoto roku žádal o zprůhlednění veřejných zakázek. Listinu podepsali všichni opoziční zastupitelé, podle zdroje blízkého Slováckému deníku s tím však někteří z nich měli velký problém. Měl mezi nimi být i volební lídr hradišťské ČSSD Vajdík. I to by ukazovalo na rozpolcenost uvnitř sociální demokracie.

To potvrzuje rovněž Sátora, který svůj vyhazov z ČSSD vnímá jako nepřímý útok proti klíčovým uherskohradišťským sociálním demokratům, tedy poslanci Antonínu Seďovi a senátorce Haně Doupovcové, s nimiž je úzce provázán.

„Zastávají v rámci regionu významné pozice, a jejich vnitrostraničtí protivníci budou moci poukazovat na skutečnost, že se mnou spolupracovali a zřejmě by na nich měl ulpět stín mé údajné nedůvěryhodnosti,“ vysvětlil mladý politik.

„K trestnému činu nedošlo. Jedná se o spor pohybující se spíše v personální rovině,“ vyjádřil se Seďa. Doupovcová odmítla aktuální dění kolem svého asistenta komentovat s tím, že se jedná o vnitrostranickou záležitost.

Sátora, který má v rukou dokument z ústřední kontrolní komise konstatující nezávadnost jeho jednání, se hodlá proti rozhodnutí krajské konference odvolat k ústřednímu výkonnému výboru strany.