„Trend zdražování se ještě nezastavil. Částky už sice hraničí s únosností, ale lidem bohužel nezbývá nic jiného, než je přijmout. To také dělají. Hlad po bytech totiž v Hradišti zdaleka neutichl,“ zmínila makléřka realitní kanceláře HB Real Irena Škrášková, podle které ceny vloni vzrostly i o tři sta tisíc korun.
Podobně jsou na tom ve městě i tržní hodnoty stavebních pozemků. Těch je podle makléře hradišťské realitní kanceláře Panorama Reality Víta Habáně akutní nedostatek. „Volné parcely už ve městě skoro nejsou. Naše kancelář aktuálně prodává pouze jeden pozemek,“ prozradil Habáň.

Částky za metr čtverečný stavební plochy dosahují patnácti set až dvou a půl tisíce korun. „Ceny porostou i nadále, ale asi ne tak výrazně. Musejí mít někde strop. Ten ale ukáže až trh,“ dodal Habáň.

Poptávka převyšuje nabídku bytů a pozemků i v Uherském Brodě. Tam lidé za starší byty zaplatí dokonce ještě více než v Hradišti. „Čtverečný metr bytu stojí přibližně dvaadvacet tisíc korun, což už je opravdu dost. V Hradišti si člověk mohl vybrat třeba z patnácti bytů, kdežto v Brodě se objevil jenom jeden a okamžitě na něj bylo i dvacet kupců,“ upozornil jednatel brodské realitní společnosti Apollo Antonín Polášek.

Opačný efekt na vývoj cen měla podle něj i výstavba nových bytových domů. Ty totiž částky v minulosti „tlačily“ ještě výše. „Ceny starších bytů se dnes zastavily těsně pod úrovní nových bytů. Do budoucna by proto už snad neměly stoupat,“ podotkl Polášek.

Ani stavební parcely nepřijdou v Brodě na malé peníze. Jejich hodnotu zvedá stejně jako u bytů vysoký zájem o koupi a nízká nabídka. „Právě tomu ceny odpovídají. Dnes se pohybují okolo dvanácti až patnácti set korun za metr čtverečný. Možná ještě porostou, už ale ne o moc,“ míní Polášek.
Největší nárůst zaznamenaly podle odborníků ceny bytů a parcel na přelomu let 2006 a 2007, rapidní ale vzrostly také od poloviny loňského do začátku letošního roku.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.