„Bylo to jednu dobu hrozné. Osm z deseti dnů nám tekla pořád zakalená voda. Sice nám tekla rezavá vždy jenom teplá, ale i tak, když jsme chtěli vykoupat malou, bylo to peklo. Nevím, čím by to mohlo být, volali jsme na CTZku, ale nic kloudného jsme se nedozvěděli," zlobí se Radovan Kollár ze Štěpnic.

A rozhodně nebyl sám. Na Slovácké bytové družstvo (SBD), ale i do společností Centrální tepelný zdroj (CTZ) a Slovácké vodárny a kanalizace (SVaK), dorazily desítky stížností.

Předseda představenstva SBD Drahomír Hlaváč proto s několika zástupci bytových domů navštívil vedení CTZ, jež do většiny bytů teplou vodu dodává.

„Inicioval jsem jednání se zastupitel CTZ i SVaKu, kde bychom měli dostat konečná stanoviska," uvedl Drahomír Hlaváč.

Za rezavou vodou v kohoutcích podle všeho stojí havarijní oprava vodovodního řádu na tř. Maršála Malinovského, kvůli které došlo ke zvíření železitých usazenin v potrubí. Podle dostupných informací by však práce na vodovodním systému skončily 12. srpna, proto by problém neměl nadále přetrvávat.

Jednatel CTZ Petr Heincl nicméně přislíbil zintenzivnit kontroly jak na vstupu, tak výstupu jednotlivých vodovodních řádů. Je však přesvědčen, že u některých bytových jednotek se nejedná o problém z jejich strany.

„Budeme odebírat vzorky a rozbory studené vody, abychom zjistili, kde problém vznikal. Některá místa, z nichž k nám docházely stížnosti, jsou totiž zapojeny do nových tepelných okruhů z roku 2012 a 2014 a jsou připojeny přes nerezové deskové výměníky. Tam je v podstatě vyloučeno, abychom naší technologií rez způsobili," tvrdí Petr Heincl.

Ze strany Slováckých vodáren a kanalizací se nedávno objevila omluva zákazníkům, které dostatečně o havarijních opravách neinformovali.

„Prováděli jsme rozsáhlou manipulaci a regulaci na vodovodní síti v Uherském Hradišti mezi zásobovacími pásmy sídliště Štěpnice a centrem města z důvodu havarijní opravy hlavního vodovodního řadu na tř. Maršála Malinovského," stojí v prohlášení na stránkách SVaKu.

Ředitel společnosti Lubomír Trachtulec přitom vyloučil, že by celkově bylo potrubí ve špatném stavu.

„Vodovodní potrubí na sídlišti Štěpnice bylo budováno na přelomu 60.-70. let minulého století a je asi v polovině své časové životnosti. V kritickém stavu nemáme žádné vodovodní potrubí ve Štěpnicích ani nikde jinde. Chtěl bych se ale všem odběratelům omluvit za způsobené potíže, ale oprava byla nutná a snažili jsme se její následky minimalizovat," dodal Lubomír Trachtulec.