ČTĚTE TAKÉ
Košty pálenek a výstavy vín na Slovácku

Každý z návštěvníků obdržel při vstupu do historické budovy katalog, který mu posloužil ke snadné orientaci mezi nabízenými vinnými moky a k seznámení se s vinařstvími, které se tam jimi prezentovaly. Ke katalogu dostali lidé skleničku s emblémem akce, slosovatelnou vstupenku a navíc ještě malé pozornosti v podobě tužky a odznáčku, kterými si pánové ozdobili klopu svého saka. V sále Reduty pak návštěvníky vítala hudba Wolfganga Amadea Mozarta, v podání profesionálního zlínského komorní souboru Minuetto, hrajícího na smyčcové nástroje.

„Dnes se zde prezentují ta nejlepší vinařství, která naše země má. Lidé si zde mohou jejich vín náležitě užívat. Každé vinařství zde představuje to nejlepší, co v současné době nabízí," uvedl Antonín Mach, hlavní pořadatel akce. S uspořádáním jejího loňského prvního ročníku přišel podle jeho vyjádření kolektiv Klubu kultury Uherské Hradiště. Z akce se stala navýsost kultivovaná kulturní a společenská událost, k níž kvalitní špičková vína, ale také přímý kontakt mezi vinaři a milovníky vína patří.

„Protože na Slovácku jsme zvyklí na tradiční výstavy vín, akci Tichá vína vidím jako poněkud jinou možnost, jak krásná a špičková vína, která tu moravská vinařství nabízejí, prezentovat," prozradil první muž Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Snad se v některém z příštích ročníků dočkáme v Redutě i vín z vínorodých oblastí Čech i ze zahraničí," poznamenal Jiří Bednář ze Bzence. Při koštování vinných vzorků dopřávali vínomilci svým jazykům dlouhého vjemu rozmanitostí chutí a vůní. „Pohled na lidi, kteří si na tichých vínech pochutnávali mě těší, protože jsem byl u zrodu této akce, kterou Klub kultury v čele s jeho ředitelem Machem pojal velice kulturně. Když se podívám kolem sebe, vidím lidi společensky oděné, dobře se bavící při víně i vážné hudbě," radoval se Tibor Nyitray, prezident svazu vinařů České republiky.

Tichá vína nejsou ani šumivá, ani perlivá. Neobsahují významné množství oxidu uhličitého a rozdělují se podle obsahu zbytkového cukru na suchá, polosuchá, polosladká a sladká.