„Svým rozsahem se jedná o nejzásadnější rekonstrukci těchto reprezentačních prostor města od doby svého vzniku v roce 1892. Dominantní chloubou obřadní síně se tak vedle Uprkových nástěnných maleb stává také nově zrestaurovaný pětiramenný lustr z konce devatenáctého století. Za zmínku stojí i originální postmodernistická výmalba přísálí na motivy slováckých pestrobarevných krojů, které tak rád maloval i Uprka,“ podotkl starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.
Stavební náklady si vyžádaly bez padesáti tisíc šest milionů korun. Nový interiér vznikl díky finanční injekci ve výši 690 tisíc korun, projekční práce stály 475 tisíc korun.
Dotaci ve výši 820 tisíc korun poskytl Zlínský kraj z programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.
V minulém roce si zástupci města, v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí, nechali zpracovat projektovou dokumentaci na obnovu obřadní síně. Součástí projektu byly i záměry na restaurování nástěnné výmalby, dřevěných prvků vnitřních dveří a oken v obřadní síni, přísálí a přípravné místnosti.
„Budova nové radnice byla postavena pro městskou spořitelnu a městský úřad na místě dvou starších měšťanských domů v letech 1892–1893 podle projektu brněnských architektů Vojtěcha Dvořáka a Karla Welzla z roku 1891. Architektonicky působivá budova novorenesančního slohu se stala výrazem prosperity města i jeho obyvatel,“ přiblížila podrobnosti historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová.
Na výzdobě objektu se podílelo několik umělců. Pražský sochař Antonín Popp vytvořil plastiky dvou atlantů u portálu a také čtyř alegorických postav (Síla, Pracovitost, Spořivost a Spravedlnost), které byly situovány na fasádě mezi okny druhého patra. Tyto plastiky musely být z průčelí pro dezolátní stav sňaty v roce 1958.
Výzdobu zasedací síně, nacházející se v patře po celé šíři předního traktu, provedl nejznámější malíř Slovácka Joža Uprka spolu se svým žákem Cyrilem Mandelem.
Zasedací, dnes obřadní síň má zrcadlovou klenbu se třemi páry lunet v podélném a jedním v příčném směru. Stěny jsou členěny dvojicemi pilastrů s kompozitními hlavicemi nesoucími zalamované kladí, které v podélné vnitřní stěně zároveň tvoří zábradlí galerie.
Vnitřní podélnou stěnu zdobí nástěnné malby, zachycující výjevy z dějin města: založení města Přemyslem Otakarem II. a potvrzení městských privilegií králem Jiřím z Poděbrad.
Motiv založení města je v jiné podobě, zachycující panovníka při vydání listiny v roce 1257, zpodobněn v lunetě na jedné z příčných stěn.
Na protější je znak města udělený Uherskému Hradišti králem Matyášem Korvínem v roce 1481. Výzdobu zasedací síně dotváří nádherný pětiramenný secesní lustr.