„Jedná se o první pracoviště tohoto druhu ve Zlínském kraji. Počet lůžek DIP je však nedostatečný nejenom v tomto kraji, ale i v rámci celé republiky,“ ozřejmil motivaci pro vybudování nového pracoviště ředitel nemocnice Antonín Karásek.

Nové oddělení, jež nákladem šesti milionů vybavila nemocnice z vlastních prostředků, slouží pacientům, kteří jsou po kritickém onemocnění ve stabilizovaném stavu, ale neobnovila se u nich některá z životních funkcí.

„Tito chroničtí pacienti potřebují specializovanou péči, kterou jim doposud dokázalo poskytnout pouze anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) nebo oborové jednotky intenzivní péče. Tato oddělení jsou však zaměřena na příjem a péči o akutní pacienty a nemají kapacity pro dlouhodobou péči o chronické pacienty,“ vyzdvihla potřebnost nového oddělení primářka ARO Irena Šnajdrová.

Průměrná doba hospitalizace na jednotce ARO se pohybuje kolem sedmi dnů, chronicky nemocní pacienti přitom ke zlepšení svého stavu mnohdy potřebují i několik měsíců.

Rozsah péče nového oddělení pokrývá všechny chronické stavy selhávání základních životních funkcí. „Nejčastěji se jedná o pacienty, kteří nedokáží začít dýchat spontánně bez podpory přístrojů a vyvinula se u nich takzvaná dlouhodobá závislost na plicním ventilátoru,“ uvedla příklad typického pacienta primářka Šnajdrová.

Pacientům oddělení DIP se nyní dostává specializované zdravotnické i lékařské péče, jejíž rozsah je srovnatelný s ARO. Podobné je i přístrojové a personální vybavení pracoviště.

Důležitou součást terapie na oddělení dlouhodobé intenzivní péče tvoří intenzivní rehabilitace, která je zde zajištěna dvakrát denně po sedm dnů v týdnu a zahrnuje i bazální a audiovizuální stimulaci.

Nové oddělení dlouhodobé intenzivní péče je umístěno v interním pavilonu číslo 11 v těsném sousedství interní jednotky intenzivní péče. Pro zajištění jeho provozu nemocnice přijala téměř čtyřicet zdravotníků.

„Intenzivní péče o dlouhodobě nemocné pacienty vyžaduje od personálu vysokou odbornost a značnou psychickou odolnost,“ vysvětlila nárůst pracovních sil primářka Šnajdrová. Nově přijatí pracovníci absolvovali více než půl roku trvající zaškolování na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Oslovení obyvatelé Uherskohradišťska zřízení nového pracoviště vítají. „Čím univerzálnější léčba v nemocnici bude, tím lépe bude o pacienty postaráno. Nové oddělení může výrazně zvýšit efektivitu toho zařízení,“ poznamenal Robert Daněk z Uherského Hradiště.