Zasáhl však koronavirus a výstava musela být přeložena, což bylo k něčemu dobré, jelikož výstavní kolekci nyní obohatí obrazy autorových přátel. Spolu s ním se představí pět arménských zasloužilých umělců – Spartak Eganjan, Tigran Matulyan, Haruta a Karen Harutyunyanovy a Gevorg Makvecyan.

Mimořádný zážitek slibuje kulturní program vernisáže. Výstavu uvede zástupce šéfredaktora regionálních redakcí Deníku Martin Nevyjel, vystoupí zpěvačka a klavíristka Karin Sarkisjan, rodačka z arménského Jerevanu žijící na Slovensku, významná představitelka evropské worldmusic.

Svůj široký repertoár doplňuje úpravami lidových písní pro různá nástrojová obsazení, je častou hvězdou klezmerových a worldmusic festivalů v Evropě, mimo jiné spolupracuje se Slovenským národním divadlem a Martinským komorním divadlem. Vernisáž je naplánována na 16. července od 17 hodin a výstava potrvá do 16. října.

Malíř a historik Ašot Arakeljan (ročník 1948) se narodil v Náhorním Karabachu, ale od r. 1992 žije v Horním Němčí. Námětový záběr jeho osobité malby je velmi široký (květiny,  krajina, městské exteriéry) - postřehneme atmosféru žhavé Arménie ale i klid a romantiku tuzemských městských zákoutí a krajin, nebo jak stručně charakterizuje Martin Nevyjel (uvádí Ašotovy vernisáže): „Arménské barvy - evropská elegance". Tvorba osciluje od abstraktních kompozic po reálné, i když stylizované náměty. V současném roztěkaném světě jsou jeho obrazy oázou klidu a stability, oázou ovšem vzrušující. A v záplavě různých –ismů jsou přes svoji symboliku čitelné. Autorovi byl v Arménii udělen titul zasloužilý umělec, je členem Unie umělců Karabachu a členem Katedry historie Arménie. 

Autor: Miroslav Potyka