„Uvědomil jsem si to, když jsem s přítelkyní seděl na jedné z laviček ve městě. Po chvíli povídaní s ní jsem si všiml, že se na nás dívá kamera. Netvrdím, že jsou kamery zbytečné, vadí mi ale, že se jejich počet ve městě zvedá a lidi tak vlastně pořád někdo sleduje,“ netají svou nespokojenost Pomajbík. Zástupci hradišťské radnice ale slibují, že počet kamer se bude v následujících letech zvyšovat. Do roku 2017 by se stávajících 16 kamer mohlo rozrůst až na sedmadvacet. Zástupci městského úřadu i velitel strážníků se domnívají, že nárůst počtu kamer je důležitý a většině obyvatel města čidla vyhovují. „Někteří lidé nám dokonce navrhují, abychom kamery umísťovali na jejich domy,“ připomněl velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Na druhé straně se minulý rok našili nespokojenci, které zvuk kamer na panelovém domě na sídlišti Východ rušil ze spaní, a zástupci města ho museli přemístit na jiné místo. To je však, podle vedení města, ojedinělý případ.

O tom, že kamery jsou pro obyvatele města výhodou, svědčí i desítky případů trestné činnosti a přestupků, které výmluvně mluví v jejich prospěch. „Díky kamerám můžeme případy nejen odhalit, ale zabránit jim už v zárodku. Například sledováním chování podezřelých osob či skupin lidí. To se nám osvědčilo v praxi například při chování vandalů a podobných osob,“ poznamenal Pauřík Ten popsal i závažný případ z minulosti, kdy kamera pomohly objasnit závažný trestný čin. „Dva mladíci se zaměřili na svou oběť v jedné z hradišťských hospod. Muže opili a ve chvíli, kdy se šel vyspat do svého auta, vůz otevřeli a z kapes mu sebrali cennosti. Díky kamerám jsme jejich počínání sledovali a pachatele zadrželi,“ popsal jeden z mnoha případů velitel Pauřík.

Stávající kamery ve městě ale pracují na analogové bázi. Aby se jejich efekt zvýšil, bude nutné je co nejdříve vyměnit za digitální. „První kamery, které jsou stále funkční, jsme ve městě instalovali už v roce 2002. Pouhá údržba těchto čidel už nestačí, je nutné je postupně kompletně vyměnit,“ podotkl Tichavský.

Kdy přesně dojde na obnovu kamerového systému, zástupci města v současné době neví. „Vše bude odvislé od finančních možností města. Pokud se v rozpočtu peníze najdou, budeme usilovat o rozšíření současného počtu kamer na výsledných 27 do roku 2017. O případném zakoupení první kamery se bude jednat v dubnu letošního roku,“ poznamenal velitel strážníků Pauřík. Dodal, že radnice v dohledné počítá s nákupem jedné mobilní kamery. Tu by bylo možné střídavě instalovat v místech, které je nutné čas od času střežit. „Rozšíření počtu kamer by pak mohlo ve výsledku znamenat dozor například nad dalšími částmi sídliště Východ, sídliště Štěpnice, středu města a ulic městské památkové zóny,“ podotkl Pauřík.

Uherské Hradiště střeží v současné době několik typů analogových kamer. „Jejich cena se pohybuje kolem dvaceti až osmdesáti tisíc korun. Digitální jsou ještě o dvacet až třicet procent dražší,“ vysvětlil odborník na kamerové systémy Radoslav Štrajt.