„Zásadní vzedmutí hladiny Moravy neočekávám. Mrazivé noční teploty tání hodně přibrzdily. Je ale možné, že v případě většího oteplení se může tato situace měnit. V současné době jsou teoreticky největším rizikem tající ledy, ale ani ty by neměly způsobit nějaké větší problémy,“ poznamenal Barouš.

V pondělí 27. února protékalo Moravou v Uherském Hradišti 150 metrů krychlových vody za sekundu. I když za běžný stav se v případě tohoto toku považuje 30 až 50 kubíků za sekundu, žádné nebezpečí stávající situace nepředstavuje. „Například v Uherském Hradišti se první povodňový stupeň vyhlašuje při výšce hladiny řeky Moravy čtyři sta centimetrů. V současné době je ale její výška 270 centimetrů,“ vysvětlil Jiří Barouš.

Baroušovy prognózy potvrdila i mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. „Prozatím žádné komplikace na Uherskohradišťsku nehrozí. Nevíme ale, jak se bude chovat zhruba osmikilometrová masy ledu, která se nachází na řece Bečvě na Hranicku. Tento masiv by se mohl pohnout směrem ke Slovácku zhruba za dva dny,“ vysvětlila Veronika Slámová.