Organizátoři slibují, že by do slovácké metropole měla zavítat alespoň osmdesátka děl světoznámého malíře.

„Smlouvy přicházejí postupně, a pokud vše dobře dopadne, mohli bychom dosáhnout i stovky obrázků, a to už je naprosto exkluzivní kolekce a událost nejen pro Hradiště, ale celý region,“ uvedla kurátorka výstavy Marie Martykánová.

Lada byl plodným umělcem, jenž stvořil tisíce obrázků. „Jenže vzhledem k tomu, že jeho tvorba v poslední době nabyla na přitažlivosti, není jednoduché tato díla sehnat,“ dodala Martykánová s tím, že musela kontaktovat Národní galerii v Praze, ale i galerie v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Pardubicích a mnoha dalších městech.

Mezi vlastníky Ladových kreseb patří i takové podniky, jakými jsou Pražská energetika, Pražské vodárny a kanalizace a řada soukromých sběratelů.

Dát dohromady soubor několika desítek děl není práce na jeden měsíc. „První oficiální dopisy s žádostí o zapůjčení z Galerie Slováckého muzea odcházely 12. února loňského roku,“ přiblížila kurátorka časové období, které je potřebné pro uspořádání tak významné výstavy.

Některé obrázky, které se v galerii na podzim objeví, už procestovaly velký kus světa. „Lada je totiž atraktivní i pro zahraniční diváky. Některá díla byla až v Japonsku,“ líčí Martykánová cesty, jimiž se český malíř dostává k zahraničnímu obecenstvu a dodává věhlas České republice.

Samotná výstava přinese i nespočet doprovodných akcí. Jednou z nich budou i Čtvrtky s Josefem Ladou určené výhradně pro školy z regionu, komentované prohlídky či rodinné cykly.

Slovácký deník bude svým čtenářům průběžně přinášet další informace a zajímavosti o této unikátní výstavě.