Teď bez užitku chátrá a s největší pravděpodobností se o rozlehlý objekt, který je majetkem ministerstva spravedlnosti, v budoucnu bude starat Okresní soud v Uherském Hradišti.

Když selhala snaha města o bezúplatný převod věznice i jeho odkoupení, a další návrhy hradišťských radních, klesl jejich zájem na bod mrazu. „Podpoříme snahu okresního soudu, aby objekt získal,“ sdělil před nedávnem starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. Na zasedání zastupitelstva, které se konalo v pondělí 20. června jeho názor podpořila i většina zastupitelů.

„Město Uherské Hradiště již vyčerpalo všechny možnosti ve snaze o nabytí budovy. Veškerá jednání vždy skončila a končí na přístupu Okresního soudu v Uherském Hradišti, který má právo hospodaření s tímto objektem a který opakovaně prokazuje, že budovu pro svoji instituci nutně potřebuje,“ vysvětlil postoj radnice starosta Tichavský.

Předsedkyně okresního soudu v Uherském Hradišti Hana Kurfiřtová už před časem upozornila, že stávající prostory soudu ve Svatováclavské ulici již dávno potřebám justice kapacitně nevyhovují. „Stávající situace se bude ještě více zhoršovat, protože k nám nastoupily dvě soudkyně po mateřské dovolené a pokud nastoupí i avízovaná třetí, pak už nevím, kterou kancelář jí vyčlením,“ podotkla nedávno předsedkyně hradišťského okresního soudu Hana Kurfiřtová.

Ta zároveň upřesnila, že zástupci soudu v současné době hledají firmu, která by v souvislosti se zanedbanou vězeňskou budovou vypracovala novou projektovou dokumentaci a přehodnotila finanční kalkulaci. Teprve pak bude možné iniciovat další jednání s ministerstvem spravedlnosti. „Je možné, že projektovou dokumentaci budeme mít kompletní už letos,“ dodala Hana Kurfiřtová.

Pro zastupitele a poslance Parlamentu ČR Antonína Seďu znamená aktuální vývoj kolem věznice zklamání. „Mám z toho pocit smutku. Snaze města jsme před v minulosti chtěli napomoci jednáním o věznici na půdě parlamentu. Také tato jednání ale nakonec nepřinesla požadovaný výsledek. Dál se budu obávat o budoucnost věznice, protože rozpočet ministerstva spravedlnosti je tak napjatý, že ztěžka bude moci do objektu investovat,“ podotkl Seďa.

Na plánech Konfederace politických vězňů, kteří v bývalém vězení chtějí zřídit muzea totality, ale nezájem města nic nemění. „Myslím si, že i soud by mohl vyjít naší snaze vstříc. Bylo by dobré, kdyby nám nechali k dispozici několik cel, do kterých bychom muzeum totality situovali,“ sdělila bývalá vězenkyně hradišťského žaláře Anna Honová.

Ta strávila v hradišťské věznici, kvůli vykonstruovaném politickém procesu, devatenáct měsíců. Tamní studené cely i mučení věznitelů okusil na vlastní kůži rovněž doktor teologie Reginald Dacík, profesor a někdejší vládní činitel Václav Chytil nebo uherskobrodský doktor přírodních věd a lékárník Miloslav Souček a další významné osobnosti.

Souhlasíte s radnicí, že věznice není pro UH důležitá? Hlasujte ZDE.