„U příležitosti již osmatřicátého ročníku světové kampaně Den Země organizujeme letos celotýdenní akci. Od pondělí do neděle se bude na náměstí konat celá řada akcí, vyvrcholení přijde v úterý,“ prozradila o chystané akci Šupková.

V úterý se tam uskuteční ekojarmark. Lidé se tam budou moct seznámit s ekologicky šetrnými čisticími prostředky. Zájemci si také budou moct nechat udělat orientační rozbory vody z přinesených vzorků, nechat si změřit tlak či tuk a získat rady pro zdraví. „Na dopoledne chystáme soutěže a tvořivé dílny pro školy, na odpoledne pak kulturní program, o který se postarají členové zájmových kroužků Střediska volného času Klubko Staré Město a Domu dětí a mládeže Šikula Uherské Hradiště.

Náměstí plné dětí

Žáci celkem jedenadvaceti škol nejen z Uherského Hradiště, ale i z Tupes, Zlechova, Starého Města nebo Ostrožské Lhoty se zapojili do tvorby papírového města. Už v těchto dnech staví budovy škol, knihovny nebo kostely z roliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. „U nás ve škole už děti asi měsíc nosí do tříd roličky od toaletních papírů a budeme stavět různé budovy, některé děti pak půjdou i na náměstí,“ uvedl učitel ze Základní školy Uherské Hradiště, Za Alejí Jiří Hadaš.

Zapojí se celá řada organizací z regionu

Za vrchol akce pouvažují hradišťští radní akci na náměstí, kdy žáci vystaví papírové město. „Navazujeme tak na velmi úspěšný loňský ročník, který se nesl ve znamení obřího barevného loga města poskládaného ve středu Masarykova náměstí z víček od PET lahví. Tehdy jsme s obrazcem dosáhli na nový český rekord,“ sdělil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. Letos se o žádný rekord bojovat nebude, ale výtěžek z akce zamíří stejně jako vloni do záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích.

„Vloni jsme jim sběrem víček přispěli částkou čtyř tisíc korun. Do akce Týden pro zemi se letos kromě města Uherského Hradiště zapojilo také Centrum ekologické výchovy Žabka při Středisku volného času Klubko Staré Město, Přírodovědecké centrum Trnka při Domě dětí a mládeže Šikula, ale také Městská kina Uherské Hradiště a dětské oddělení hradišťské Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana,“ vyjmenovala Šupková.

Městská kina připravují promítání tematických filmů pro školky i školy a také výstavu oceněných prací výtvarné a fotografické soutěže v rámci Týdne pro Zemi. V Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana se zase budou konat besedy k dětským knihám a přednášky pro veřejnost.