„Jako nejideálnější se nám zdá budova u průchodu z Palackého náměstí do Hradební ulice. V tomto místě by toalety mohly v budoucnu stát. Prozatím je ale tento záměr jen ve fázi úvahy,“ podotkl místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Podle radních ale není problematika veřejných toalet tak palčivá, jak tvrdí stěžovatelé.

„Ve městě jsou veřejné toalety v obchodním domě Duha. Na jejich provoz doplácíme ročně poměrnou částkou. Další dvě toalety nabízí autobusové a vlakové nádraží,“ poznamenala mluvčí Městského úřadu Uherské Hradiště Petra Vaďurová Zemčíková. Její mínění potvrdil i druhý místostarosta města.
„Problém je spíše v informovanosti veřejnosti. Necháme vyrobit informační cedule, které návštěvníky města upozorní na místa, kde lze tuto službu nalézt. Pokud vše půjde podle našich představ, toalety v Hradební ulici by měly být k dispozici do dvou let. Další veřejná WC bychom chtěli v budoucnu zbudovat v prostorách domu služeb na Masarykově náměstí,“ sdělil zástupce starosty Květoslav Tichavský.

Kritici poukazují na to, že problém s veřejnými toaletami by neměli radní odkládat. „Návštěvník města, který se v metropoli nevyzná, nemá povědomí, kam si odskočit. Problém s nutkáním pak může značně znechutit celý pobyt. Osobně jsem se do této situace dostal před třemi lety, kdy jsem přijel z Brna za svou dcerou a musel jsem se trapně ptát kolemjdoucích, kam bych si mohl ve městě odskočit,“ zavzpomínal Josef Vintr z Brna.

Hygienici v Uherském Hradišti v posledních pěti letech žádnou prověrku čistoty veřejných toalet neuskutečnili. „Pokud neobdržíme podnět či stížnost od některého z obyvatel, pak podobné kontroly nejsou součástí naší pracovní náplně a neprovádíme je,“ vysvětlila pracovnice uherskohradišťského pracoviště Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Marie Dulová.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.