Nejvíce se „bouřili“ návštěvníci letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Na hlavních křižovatkách, kde bylo i v pozdních hodinách rušno, světelná zařízení totiž po setmění nefungovala.

Situace se ale podle zástupců města změní už v příštím roce. Strážníci mají od září k dispozici terminál, díky němuž mohou semafory lépe řídit.

„Ať je filmovka, nebo slavnosti vína, nebo jen rušnější noc, tak ve městě je moc lidí. Trousí se přes silnici, jak se jim chce, protože semafory nefungují. Řidič neví, kdy mu někdo u přechodu skočí pod auto,“ zmínil Martin Jurák z Uherského Hradiště.

Podobně reagovali v průběhu filmového festivalu i chodci. Bezpečnost na křižovatkách podle nich v noci za moc nestála.

„Je skoro půlnoc a pořád tu jezdí dost aut. Chodí tu spousta rozjívených a opilých lidí. Nechápu, proč nenechali semafory zapnuté i přes noc nonstop,“ stěžovala si na hlavní křižovatce u střední uměleckoprůmyslové školy hradišťská studentka Kristýna Kokojanová.

Připomínky k bezpečnosti by měly být podle mluvčí městského úřadu Petry Zemčíkové minulostí. Od září mají totiž strážníci na stanici terminál dohledové ústředny ELS-AREA.

„Pomocí tohoto zařízení můžeme nastavit provoz semaforů rozdílně od týdenní automatiky. Této možnosti budeme moct využívat nejen při filmové škole, ale rovněž při fotbalových utkáních a podobně,“ vysvětlila mluvčí.

Při větších kulturních či sportovních akcích dohlížejí na křižovatkách zpravidla i policisté. V noci už na křižovatkách ale podle návštěvníků festivalů nebývají. Nový systém by je tak mohl v pozdních hodinách spolehlivě nahradit. Jeho pořízení mluvčí hradišťské policie Jitka Zámečníková vítá.

„Cokoli, co zvýší bezpečnost a plynulost dopravy na takových větších akcích, bude určitě přínosné,“ poznamenala mluvčí.