„Každý rok se věnujeme nějakému aktuálnímu problému. Letos jsme zvolili právě základnu. Znepokojuje nás i to, že po celé republice probíhají protesty, ale média se jich vůbec nechytají,“ poznamenal Bohumil Bystřický, místopředseda Okresního výboru KSČM v Uherském Hradišti.
Zájem lidí akce na Slovácku vzbudila. Svými podpisy ji podpořily desítky obyvatel. Nesouhlasné podpisy zaplnily několik petičních archů.
Důvody k podpisu byly podle Bystřického jasné. Budování základen v Polsku a v České republice totiž považuje za roztáčení dalšího kola zbrojení a destabilizaci politické situace. „Myslím, že k tak závažné věci by lidé měli mít možnost se vyjádřit. Ne, že vláda řekne, že obyčejní lidi do toho nemají co mluvit. Navíc se nejedná pouze o současnost. Mělo by se myslet i na budoucí generace,“ podotkl Bystřický.

Do opozice proti postojům odpůrců základny se staví i Jaromír Blažek z Uherského Hradiště. „Lidi ani pořádně nezajímá význam báze nebo nakolik by pro nás skutečně byla hrozbou. To je jen nejprostší záminka. Jednoduše řekli ne a děj se co děj. Spousta lidí podle mě taky jen tupě následuje stádo odpůrců,“ míní Blažek.

Muži ale oponuje Marta Sušilová z Uherského Brodu, které se nelíbí vliv Američanů na evropskou společnost. „Nejde mi o nějakou hrozbu. Zaráží mě, jak se Spojené státy roztahují. Vždyť svými základnami obsazují celou zeměkouli. Když si někdo začne velice věřit a moc se rozpínat, nekouká z toho nic dobrého,“ argumentovala Sušilová.

Stanovisko ministerstva obrany je k celé věci spíše pozitivní. Jasný postoj však nezastává. „Možnost vzniku základny jednoznačně nepřijímáme ani neodmítáme. Provedli jsme ale mnoho studií. Z nich vyplývá, že báze by pro republiku nebyla hrozbou, jak se lidé většinou obávají,“ upozornil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Důležitým je podle něj fakt, že v osmnácti evropských zemích jsou podobná, ale i větší americká stanoviště. Ty zatím nebyly ani v jednom případě důvodem k teroristickému či jinému útoku. „Stejnou, ne-li větší hrozbou než základna je nám například Svobodná Evropa, která u nás funguje už řadu let. Každopádně by americká báze zvýšila bezpečnost v Evropě,“ dodal Pejšek.