Ve volbách druzí sociální demokraté však usilují o velkou koalici. „Musíme se všemi sejít a zjistit jejich požadavky,“ řekl dnes ČTK lídr uherskohradišťské ODS Květoslav Tichavský.

Tichavský krátce po sečtení hlasů označil uzavření pravicové koalice za prioritu ODS. Ta v Uherském Hradišti dosud vládla s lidovci a seskupením KRUH a SNK-ED. Podle Tichavského nejsou jednání uzavřena potrvají minimálně týden. Pravicová koalice je prioritou i pro lídra TOP 09 a KRUH Evžena Uhera. „Chceme navázat na předchozí spolupráci,“ řekl ČTK Uher. Vstřícní jsou také lidovci. „Jsme připraveni jednat. Bude záležet na tom, zda se shodneme na programu a obsazení rady,“ uvedl lídr KDU-ČSL Zdeněk Procházka.

Naději, že se jejich zástupci objeví ve vedení města, však nadále živí sociální demokraté. „Jednání probíhají, stále doufáme, že koalice bude odrazem volebních výsledků. Usilujeme o velkou koalici. Chceme se podílet na vedení města, zavazuje nás k tomu volební výsledek. Řadu priorit navíc máme s ODS podobných,“ řekl dnes ČTK lídr ČSSD Bronislav Vajdík. Podle Uhera by se velké koalice neúčastnilo seskupení TOP 09 a KRUH. „Je pro nás nepřijatelná,“ ře­kl.

Stanislav Mikula, který do voleb vedl hnutí Zdravé Hradiště, míní, že koaliční jednání jsou nyní již pouze formální a vše je domluveno. „V regionálním tisku se dnes (v pondělí) nechali představitelé ODS, TOP 09 a KRUH a lidovců vyfotit na oslavu toho, že se dohodli. Další jednání jsou již jen společenskou událostí, zvou nás na kafe,“ uvedl Mikula. Uher jeho slova odmítl. „Nic není dohodnuto. Setkali jsme se neformálně a poblahopřáli si,“ sdělil. „Nemáme oficiální stanovisko, že by to bylo uzavřeno,“ dodal lídr ČSSD Vajdík.

Voliči z Uherského Hradiště poslali do sedmadvacetičlen­ného zastupitelstva šest stran či hnutí. Vítězná ODS získala za 24,70 procenta hlasů sedm mandátů, stejný počet náleží ČSSD díky zisku 23,05 procenta hlasů. Třetí TOP 09 a KRUH obsadila čtyři křesla zastupitelů, čtvrtá KSČM, pátí lidovci a šesté Zdravé Hradiště získali v městském sboru po třech mandátech.