Někde lidé zaplatí až o třetinu více než letos. Nájemné chce radnice zvyšovat postupně do konce roku 2010. Konečná suma za metr čtvereční bude v Uherském Hradišti činit 43,51 koruny. Peníze město využije na stále dražší údržbu bytového fondu. Informoval o tom místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Tuto povinnost ukládá radnicím zákon o jednostranném zvyšování nájmu, záleží pak na městech, zda nájem zvýší skokově až v roce 2010, či ho bude navyšovat postupně. „Městská rada rozhodla, že v bytech bude nájemné deregulovat postupně, aby zvýšení nebylo pro lidi tak nárazové a mohli se na něj postupně připravit,“ podotkl Blaha. Obyvatelům městských bytů se zdražování nelíbí, přiznávají však, že je výhodnější než nájemné u soukromých pronajímatelů. „V Hradišti je trh s byty omezený. Když jsem sháněl byt, tak po mě chtěli i sedm a půl tisíce za jedna plus jedničku,“ prohlásil Hradišťan Karel Močička.

Město nyní vlastní 1197 bytů, jen malé části z nich se zvyšování nájemného netýká. Jde o byty, jejichž výstavba nebo dostavba byla povolena po 30. červnu 1993 a obce na financování získaly dotaci ze státního rozpočtu či ze státního fondu na výstavbu nájemních bytů. Deregulace se netýká také bytů se zvláštním určením.

Horní hranici pro zvyšování nájmů určilo ministerstvo pro místní rozvoj, částky se liší podle atraktivnosti lokality. Maximální přírůstek nájemného pro rok 2008 v závislosti na konkrétním aktuálním nájemném a na konkrétní lokalitě bytu je možné vypočítat na webu ministerstva. Důvodem zvyšování je růst cen nemovitostí i to, že v obecních pokladnách chybějí peníze na stále dražší údržbu bytového fondu.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na více než 700 000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. V roce 2010, kdy má deregulace nájmů skončit, má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z ceny nemovitosti.

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZTÝDENÍKU SLOVÁCKÉ NOVINY

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu:martin.nevyjel@denik.cz