Ohňostroje v městech na Slovácku letos žádné nebudou. Nejsou na ně peníze

V rámci šetření proto ani žádný nechystáme,“ řekl například místostarosta Starého Města Radoslav Malina. V Uherském Hradišti se však lidé přesto mohou těšit na velkolepou pouliční party.

Uherskohradišťské Masarykovo náměstí se o silvestrovské noci změní v obří nasvícený taneční parket. Večírek pro veřejnost tam za podpory společnosti Ekosolar uspořádá agentura Sunvi.

„Návštěvníky čeká velkoplošná obrazovka, karaoke, laser show a krytý taneční prostor, kdyby třeba sněžilo. Bude se hrát hudba všech stylů, od diska až po dechovku, aby si zatančili skutečně všichni,“ prozradil majitel Ekosolaru a strůjce myšlenky František Trubačík.

Na akci bude přítomen i lidový vypravěč a po slavnostním přípitku zazpívá státní hymnu hradišťská schola nebo Svatý Pluk. Celý večer však bude mít i charitativní nádech. Polovina výtěžku ze stokorunových vstupenek, ve kterých je zahrnut i svařák a lampion štěstí, půjde na Oblastní charitu Uh. Hradiště.

V dalších městech na Uherskohradišťsku bude vítání nového roku o poznání skromnější. Chybět budou především oblíbené ohňostroje.

„Žádný ohňostroj mít nebudeme, jeden Kunovice už letos zažily při oslavách dvacátého výročí osamostatnění města. Ale už tradičně bude na Silvestra setkání u radnice. Tam se po jedenácté hodině scházíme, odpočítáváme do půlnoci a připijeme si. Je to podle mě pěkná tradice, kdy se potkám se spoustou lidí. Těší mě to i proto, že spousta dříve narozených z Kunovic tráví poslední den v roce o samotě, ale když přijdou k radnici, dostanou se tak mezi lidi,“ říká starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Novoroční oslavy se nechystají ani v Uherském Ostrohu. Podle místostarosty Ivana Klaudy je jedním z důvodů toho, že se žádná akce s podporou města neuskuteční, to, že se vyměnilo vedení města. „Nestačili jsme nic naplánovat, měli jsme jiné priority. Snad příští rok,“ vysvětlil Klauda.

V Bojkovicích čeká obyvatele až novoroční projev.

Jinde se města podílí spíše na polooficiálních oslavách. Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar zval na tradiční setkání na Pepčíně, které bude 31. prosince odpoledne. „Sejdou se tam lidé z okolních obcí, bude táborák, každý přinese něco dobrého,“ řekl Kunčar. V Hluku zase v tvrzi pořádají silvestrovskou besedu pro seniory, která začne v sedm hodin večer.

Jitka Cilečková, Michael Lapčík