„Velmi často, když jsem šel pro auto na parkoviště, jsem za stěračem našel reklamní leták. Většinou se jednalo o propagaci erotických služeb. V takových případech jsem měl pocit studu, jako bych si tam ten leták nacpal sám,“ vzpomíná Sedláček. Z jeho špatné zkušenosti jsou po měsících rozčilování naštěstí jen vzpomínky. Nebyl totiž sám, kdo umísťování reklam za stěrače aut kritizoval.

Výhrady řidičů parkujících v Uherském Hradišti se dostaly až k tamním radním a ti zasáhli. „Vydali jsme vyhlášku, která tuto činnost zakazuje. Desátého června letošního roku jsme vydali nařízení, že budeme pokutovat osoby, které tyto letáky na auta rozmísťují,“ připomněl Tichavský, který s podobným letákem zažil nepříjemnost. „Jeden takový obrázek mi někdo nalepil na zpětné zrcátko. Zapršelo a leták se k němu doslova přisál. Měl jsem pak co dělat, abych ho po kouskách strhal,“ podělil se o svou zkušenost starosta Tichavský. Nebyl ale jediným, komu nevyžádaná papírová upoutávka na autě vadí.

Stížností přibylo, radní proto zasáhli

„Stížnosti jsme obdrželi od poměrně velké řady lidí. Žádali nás, ať už s tím něco uděláme. Nevadila jim jen tato samotná reklama, ale i to, že ten, kdo ji na vozidlo umístil, mnohdy tak poškodil stěrač či jinou část automobilu,“ vysvětlil tajemník městského úřadu v Uherském Hradišti Josef Botek.

Ten v době zahájení platnosti nařízení vyjádřil obavy, že boj proti šiřitelům takové reklamy nebude snadný. Jeho obavy se ale nakonec ukázaly jako liché.

„Prostřednictvím městských kamer jsme zjistili osoby, které letáky na auta umísťovaly. Promluvili jsme si s nimi a seznámili je s novým nařízením. Myslím, že se naše varování setkalo s účinkem, protože od zavedení nového nařízení jsme zaevidovali jen dva případy,“ poznamenal velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Podle něj mělo největší účinek upozornění, že umístění letáků může ve výsledku přijít viníka až na dva miliony korun.

„S výsledkem akce proti nepovolené reklamě jsme sice spokojeni, nařízení města však platí dál až do odvolání. Pro nás práce neskončila, budeme tento nešvar i nadále prověřovat,“ vzkázal šiřitelům letáků velitel strážníků Pauřík. O tom, že pozornost strážníků ale není všemocná, se přesvědčil i divizní šéfredaktor Deníku Martin Nevyjel. „Před několika dny jsem zahlédl nějaké děvče, jak za stěrače aut v klidu vkládá letáky. Nikdo jí v tomto konání nebránil,“ tvrdí Nevyjel. Pauřík připouští, že k ojedinělým případům může docházet, ovšem lidé by je neměli nechat bez povšimnutí. „Naše hlídky skutečně nemohou být všude, a tak je možné, že se letáky občas za stěrači objeví,“ vzkazuje Pauřík.