„Menší toky v okolí Moravy poměrně hodně poklesly. Jisté nebezpečí však mohou skýtat zvedající se hladiny řek v Olomouci a Kroměříži,“ poznamenal hydrolog a člen krizového štábu v Uherském Hradišti Jiří Barouš. Vlna z těchto toků prý může do Uherského Hradiště dorazit dnes, kolem 19. hodiny. Navíc má v odpoledních nebo večerních hodinách začít opět pršet. „Předpovědi mluví o dvaceti až čtyřiceti milimetrech srážek. Pokud by napršelo čtyřicet milimetrů, měly by to břehy Moravy zvládnout,“ odhadoval Barouš.

Úředníci městského úřadu v Uherském Hradišti se ve středu večer zapojili do pytlování a příprav na možnou evakuaci nemocnice. „Pytloval každý, kdo měl ruce a nohy. Plnění pytlů s pískem trvalo zhruba do jedné hodiny v noci. Naplnili jsme asi jeden tisíc pytlů. Ještě před tím jsme pytle s pískem poskytli zástupcům několika obcí na Uherskohradišťsku, zejména do Uherského Brodu, Kunovic, ale i obyvatelům hradišťské městské části Vésky a mnoha dalším,“ popsala situaci posledních hodin mluvčí hradišťské radnice Petra Zemčíková.

Nezbytnými doplňky osobní výbavy zaměstnanců uherskohradišťské nemocnice, které mají stále po ruce, jsou nyní holínky a evakuační zavazadla. „Jsme připraveni na evakuaci. Pokud příjde příkaz, okamžitě k ní přistoupíme,“ informoval ve čtvrtek dopoledne mluvčí nemocnice Jan Hrdý. Jeho nadřízení ještě ve středu večer požádali několik okolních nemocnic o poskytnutí evakuačních lůžek. V současné době jich mají k dispozici zhruba sto. „V případě potřeby bychom museli evakuovat asi dvě sta pacientů do nemocnic ve Zlíně, Kroměříži a Kyjově. . Osoby, kteří mohli odejít domů, jsme z nemocnice propustili, Museli bychom přestěhovat i drahé přístroje do vyšších pater,“ dodal Hrdý. Zdravotníci jsou v případě potřeby připraveni zřídit i provizorní pracoviště ve výše položených částech Uherského Hradiště, například na sídlišti Východ. „Zřídili bychom například provizorní oddělení následné péče,“ upřesnil Jan Hrdý.

Pokles hladiny Olšavy, která v regionu ve středu způsobila rozlehlé rozlivy a způsobila vytlačení spodních vod ve stovkách domácnostech na Uherskobrodsku i Uherskohradiš­ťsku, znamenal pro obyvatele postižených domácností úlevu. „V současné době se situace uklidňuje, na některých místech jsou ale stále hasiči a odčerpávají vodu ze sklepů a dalších zaplavených míst. Pytle s pískem necháváme v místech, kde by se Olšava mohla vylít. Necháme je tam až do doby, než bude jisté, že je situace definitivně pod kontrolou,“ sdělil starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof s dovětkem, že nejvíce vrásek na čele mu způsobil středeční rozliv vody v ulici Vazová. Voda tam zaplavila prakticky celou ulici, vyplavila sklepy a držela se na silnici. Během dne však voda postupně ustupovala a situace se pozvolna i v této části města vracela k normálu.

Velké obtíže způsobila divoká voda také ve Véskách, Kunovicích, Ostrožské Nové Vsi a Uherském Ostrohu. „Potok Okluky a řeka Morava v Uherském Ostrohu a okolí mírně klesá. Kolem nás se drží rozlehlé rozlivy, a ve středu spodní voda vyplavila některé ulice a domy ve městě. Voda se nevyhnula ani škole či domu pro seniory,“ uvedl místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský.