„Povodně byly katastrofou. Síla i ničivost vody nás tehdy překvapily. Nejhorším důsledkem byla ztráta 49 lidských životů,“ uvedl Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy.
Povodně udeřily ve velkém v Uherském Hradišti a Starém Městě.
„Tehdy jsme nebyli připraveni. To ale vyrovnalo obrovské úsilí pomáhajících,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Ten prozradil, že zídka pod pamětní deskou je součástí protipovodňových opatření.

Jurečka má blízko do Troubek
Akce se zúčastnil i ministr zemědělství Marian Jurečka, kterého dvacet let staré události silně zasáhly. Bydlí totiž blízko obce Troubky, jež záplavy postihly nejvíce.
„Mám tam blízké přátele. Trauma u nich přetrvává. Stačí, aby v televizi při hlášení počasí zaslechli, že má více pršet,“ zmínil ministr.
Kromě negativních následků ale ze záplav vyplynulo i něco dobrého.
„Vznikla nová protipovodňová opatření. Tragické události znamenaly i vzájemnou pomoc a solidaritu. Poznali jsme schopnosti armády, hasičů a členů záchranných složek. Pomáhat si v těžkých chvílích je důležité. Ještě důležitější je ale nezapomenout,“ sdělil Václav Gargulák.

114 lidí nepřežilo
Pravděpodobně největší živelná katastrofa v moderních českých dějinách začala 5. července 1997, za její konec se uvádí datum 29. července, kdy v České republice skončil třetí povodňový stupeň.
Voda tehdy zasáhla také území Polska, Slovenska a Rakouska. Celkem přišlo o život 114 lidí.
Materiální škody se jen v České republice vyšplhaly na astronomických 63 miliard korun.
Marek Bartošík