Porovnání Hradiště s Brodem však jednoznačně nahrává městu Komenského. Tam je vraků desetkrát méně. Proč? To nikdo netuší. Jejich výskyt v obou městech shodně ohlašují kromě městských policistů i samotní lidé. Potvrdila to mluvčí hradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

„Tak jako ve většině měst i my narážíme na tento problém. O existenci vraků se dovídáme na základě oznámení městské policie, občanů nebo při pravidelných prohlídkách komunikací,“ uvedla Zemčíková. Podle ní musí hradišťští radní ročně řešit v průměru čtyřicet vraků. „Z toho se přibližně pět majitelů nenajde nebo neodstraní vrak ani na základě zveřejnění,“ poznamenala mluvčí.

Pokud na vrak upozorní obyvatelé nebo jej strážníci objeví při svých pochůzkách, snaží se policisté co nejdříve vypátrat jeho majitele. „Majitele některých vozidel odhalíme rychle. U starých vraků je však často problém, že nemají poznávací značku a tím je pátrání složitější. Někdy se také setkáme s problémem, kdy vypátráme majitele auta a zjistíme, že vozidlo ještě nebylo přepsané. Je to mnohdy složité,“ popsal své zkušenosti velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo.

Pokud majitel vrak neodstraní ani na základě zveřejnění na úřední desce, o jeho likvidaci se postará odborná firma. Případné náklady v řádech tisíců korun je město oprávněné vymáhat po dodatečně zjištěném majiteli,“ upozornila Zemčíková.

Lépe je na tom ohledně výskytů vraků město Uherský Brod. Tam je počet těchto vozidel téměř desetkrát nižší. Potvrdil to Jaroslav Prchlík z brodského odboru dopravy. „Signály o existenci vraků dostáváme jak od lidí, tak od strážníků. Problém řešíme podobně jako v Uherském Hradišti, u zchátralých opuštěných vozidel se totiž majitel většinou už nenajde,“ podotkl Prchlík. Zároveň dodal, že radnice ročně řeší v průměru čtyři až pět vraků, pouze loni byla výjimka, kdy se jich objevilo hned osm. „Zaznamenali jsme také narůstající trend, kdy jsou dlouhodobě odstavená vozidla, ale nejsou to vraky – mají poznávací značku a jsou v dobrém stavu,“ dodal Prchlík. Za pravdu mu dal i velitel brodských strážníků Libor Kubiš. „Někteří řidiči nechávají auta odstavená naschvál, místo aby je nechali zlikvidovat,“ poznamenal Kubiš.