Kniha nabízí ucelený pohled na dějiny a zajímavosti královského města, někteří čtenáři uvítali také „nevážná“ témata, která k historii Uherského Hradiště neodmyslitelně patří. Jedním z odlehčeným témat, která kniha nabízí, je i připomínka na recesistický závod Giro de Pivko.
První setkání cyklistů, kteří sport dokázali spojit s ochutnávkou piv v regionálních pohostinstvích, se uskutečnilo koncem 60. let. Na autora nápadu si už dnes nevzpomínají ani jeho nejstarší účastníci. „Je možné, že jsem byl mezi prvními, kteří tento závod absolvovali. Jezdil se mnou tehdy ale například i režisér a dramaturg Jan Gogola a spousta dalších lidí. Účelem jízdy bylo změnit zaběhlý denní stereotyp a vypít v každé z hospod na vytyčené trase aspoň jedno pivko. Někteří účastníci brali závod vážně a pití dost šidili, aby dojeli do cíle v pořádku, já se svými věrnými jsem ale podobné podvůdky neuznával,“ vzpomíná s úsměvem na počátky „Gira“ pedagog Zdeněk Pilát z Uherského Hradiště-Sadů.
Mezi vytrvalé jezdce, kteří mají na krku desítky „girokřížků“, se řadí například Jiří „Kokin“ Jakeš, Zdeněk Kup nebo Jiří „Perla“ Moravčík. Poslední jmenovaný „Giro“ rozhodně nepovažuje jen za pijáckou akci. „Někdy v roce 1973 dostala jízda protestní charakter, který vyjadřoval nesouhlas se sovětskou okupací. Demonstrace vzdoru spojená s humorem zůstala až do dnešních dnů. Mírně se ale obměnila témata. Naposledy jsme například s účastníky „Gira“ probírali možné využití bývalé hradišťské věznice,“ připomněl Jakeš.
PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU