V roce 2002 se v centru Hradiště objevily první čtyři „oči“, a to na Komenského náměstí, na tržnici na rohu Palackého náměstí, na okresním ředitelství policie a na hlavní křižovatce. Od začátku systém vedle monitorování bezpečnosti sloužil i k dohledu nad dopravou. „Jedním z cílů bylo vytlačit kriminalitu do míst, která jsou pro pachatele méně atraktivní, což se velmi rychle podařilo,“ poznamenal velitel uherskohradišťské městské policie Jaroslav Ježo.
Po zavedení kamerového systému sice z centra města nezmizeli opilí výtržníci, ale strážníkům se je daří včas odhalit a dopadnout. Výborně se podle Ježa systém osvědčil také při konání fotbalových zápasů, kdy strážníci snadno monitorují pohyb fanoušků hostí i domácích.

Po pěti etapách, kdy se systém rozšiřoval, dohlíží dnes na Hradiště už čtrnáct kamer a letos přibude jedna další. Radním se v Hradišti investice osvědčila natolik, že nové kamery pořizovali i bez dotací. „Je otázkou, zda se drahá technika vyplatí malým obcím. Navíc systém ztrácí smysl, pokud na něj nedohlíží stálá obsluha. Pracovat se záznamy nestačí,“ podělil se o zkušenosti Ježo.

 

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.