VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradiště: Chirurgie, ARO a gynekologie v kómatu

Uherské Hradiště – Chirurgické, anesteziologicko-resuscitační a porodnicko-gynekologické oddělení. Na těchto třech pracovištích Uherskohradišťské nemocnice podává k 1. lednu výpověď minimálně sedmdesát procent lékařů a reálně tak hrozí, že jejich chod bude od 1. března roku 2011 paralyzován.

31.12.2010 1
SDÍLEJ:

Nemocnice v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milena Marešová

Celkem v Uherskohradišťské nemocnici podalo výpovědi 45 z celkového počtu 193 lékařů. „Výrazně by tak byla ochromena či pozastavena činnost nejen ARO, chirurgie a gynekologie, ale i veškerých návazných operačních oborů. Ostatní výpovědi pak jdou celým spektrem dalších oddělení,“ informoval zástupce primáře na hradišťské radiologii a zároveň předseda místní organizace Lékařského odborového klubu Petr Vysloužil.

Ve svých funkcích setrvali primáři inkriminovaných pracovišť, odporoučet se ale rozhodli někteří jejich zástupci a vedoucí oddělení. Přes všechna tato fakta vidí vedení nemocnice situaci růžově. „Struktura výpovědí je taková, že nebude nijak poznamenán chod nemocnice vůči pacientovi. Paradoxně díky těmto výpovědím samovolně dojde k žádoucí restrukturalizaci a optimalizaci poskytování zdravotní péče,“ uvedl tento týden pro ČTK mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Ludvík Valouch.

Nad takovým vyjádřením však odboráři kroutí hlavami. „Nevím, jak to vidí pan ředitel, ale jestliže mu na chirurgii zůstanou čtyři lékaři a na ARO tři, nejsem schopen si představit, jak se to nedotkne pacientů,“ kontroval Vysloužil.

Pokud tedy nedojde k celorepublikovému konsensu mezi doktory a politiky, hrozí nejen Uherskohradišťsku pořádný zdravotnický malér. „V případě, že k dohodě nedojde a pan ředitel nebude mít zajištěnou náhradu, tři ochromená oddělení budou muset od března zastavit svou činnost. Já ale pevně doufám, že s námi někdo začne jednat a domluvíme se na rozumném kompromisu. To už bohužel není v kompetenci pana ředitele, ale orgánů mnohem vyšších,“ poznamenal Vysloužil.

Exodus hradišťských lékařů souvisí s jejich připojením k celorepublikové výzvě Děkujeme, odcházíme, v jejímž rámci zatím podalo výpověď asi tři a půl tisíce mužů a žen v bílých pláštích. Iniciativa požaduje, aby základní plat českého lékaře bez přesčasů odpovídal 1,5 až 3násobku průměrné mzdy s účinností od 1. ledna. Za špatně nastavený taktéž považují stávající systém postgraduálního vzdělávání.

Vedení nemocnice v čele s ředitelem Antonínem Karáskem nebylo do uzávěrky tohoto vydání schopno se k problému jakkoliv vyjádřit.

Autor: Michael Lapčík

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení