„Osobně neříkám, že bych je určitě využila, to záleží na vícero faktorech, ale na druhou stranu by bylo dobré, kdyby tady taková možnost existovala. Člověk by pak mohl zase kalkulovat trošku jinak. Takže ta myšlenka je mi sympatická," vítá případný vznik mikrojeslí Iva Krejčí z Uherského Hradiště.

Máte zájem o mikrojesle? Hlasujte na webu města

A rozhodně není sama. Uherskohradišťská radnice momentálně zjišťuje, jaký by byl o mikrojesle zájem. Proto umístila na webové stránky města anketu (hlasovat můžete ZDE), ve které se do včerejšího dopoledne k využívání této služby přihlásilo 66 hlasujících. Nezájem avizovali pouze čtyři lidé.

„Je to prozatím pouze záměr. Nejprve řešíme, jak to vůbec uchopit. Jednou z variant je, že by mikrojesle měla na starosti nezisková organizace ve spolupráci s městem. V jejím případě by mohly fungovat například dvě skupinky po čtyřech dětech. Pokud budou mikrojesle zřízeny, bylo by to prozatím na tři roky. Rodiče by platili pouze stravné, nic jiného," nastínil základní informace radní František Elfmark. Nové zařízení by fungovalo pět dní v týdnu v rozsahu minimálně osm hodin denně.

Jedna z variant: mikrojesle u některé maminky doma

Pokud by byl zájem o mikrojesle značný, nejsou podle Františka Elfmarka vyloučeny ani další možnosti. V rámci zmíněné neziskové organizace by mikrojesle mohly vznikat i třeba u vhodných zájemců přímo doma.

„Maminka, která je na rodičovské dovolené, by si k sobě mohla nabrat další tři děti a mohou tak vzniknout další mikrojesle zaštítěné městem. Hlídala by tak děti i dalším rodičům, kteří doplácí jen na to stravné," naznačil radní. Upozornil však, že vše je teprve ve vývoji a rozhodující bude především zájem ze strany veřejnosti a také úspěch při získání dotace.

Naposledy před téměř dvaceti lety

Přímo pod uherskohradišťskou radnicí byly podle slov jejího mluvčího Jana Pášmy jesle provozovány naposledy v roce 1997. V rámci miniškolky však mohou rodiče využívat například služeb vzdělávacího, rodinného a dobrovolnického centra Akropolis. To nabízí možnost hlídání dětí od 1,5 roku jejich věku.

Od stejného věku mohou své ratolesti umísťovat rodiče také ve druhém největším městě okresu v Uherském Brodě. Tamní radnice zřídila třídu mateřské školy se zvláštním režimem pro děti od 1,5 roku do tří let. Reagovala tak na poptávku rodičů.

„Bohužel pro nejmenší děti od šesti měsíců věku momentálně žádné zařízení k dispozici nemáme. O takovém kroku prozatím ani neuvažujeme, protože po něm není poptávka," poznamenala mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.