„O každých Vánocích se snažíme město zatraktivnit, toto je další krůček,“ uvedl hradišťský místostarosta Ivo Frolec.

Umělý povrch je podle něj velice praktický, protože je bezúdržbový a umožňuje bruslení v klasických bruslích, které má každý doma. Město uvažovalo i o pronájmu plochy, ten by ale za dva roky „spolkl“ stejnou částku, na kterou vyjde nákup celé plochy, na kterou se vztahuje dvanáctiletá záruka. Do kluziště, které bude mít rozměry maximálně 20,6 x 10,3 metru, Hradiště investuje 1,7 milionu korun.

Že při výběru neponechalo město nic náhodě, dokumentuje i skutečnost, že si plochu vyzkoušel samotný starosta.

„Než se brusle zahřejí, je to pomalejší než klasický led. Plocha je tak vhodná i pro první krůčky na bruslích, protože dětem hned nepodjedou nohy,“ konstatoval Stanislav Blaha.

Umělé kluziště by podle jeho názoru mohlo částečně nahradit bruslení na zimním stadionu.

„Ten je maximálně vytížený, není příliš prostoru pro veřejné bruslení, které je tady velmi oblíbené, takže toto může být dobrá alternativa,“ je přesvědčený první muž Uherského Hradiště.

Kluziště s rekreačními mantinely bude od 1. prosince postaveno na nádvoří bývalé Jezuitské koleje.

„Místo jsme zvažovali dlouho, ale kolej nám přišla nejvhodnější. Je to klidová zóna, která je ze všech stran chráněna proti povětrnostním podmínkám. Předpokládáme, že tam bude chodit spousta maminek s dětmi, pro které to tam bude bezpečné a navíc i příjemné, protože v Café 21 si mohou dát kávu či jiné občerstvení,“ vysvětlil volbu místa Ivo Frolec.

V úvahách se objevilo i samotné Masarykovo náměstí, radní se ale rozhodli nenarušovat tradiční podobu vánočních trhů. Jezuitská kolej je navíc přes noc uzamčená, takže nehrozí, že by kluziště zničili vandalové.

Kolik návštěvníci za bruslení zaplatí, ještě není známé.

„Vstupné nějaké zřejmě bude, ale velice příjemné, aby to neodrazovalo návštěvníky. V žádném případě na tom nechceme nijak rýžovat,“ zdůraznil Ivo Frolec.

Provozní doba bude kopírovat otevírací dobu Jezuitské koleje, chybět by ale nemělo ani večerní bruslení.
Plocha navíc nebude v provozu pouze o Vánocích. Jelikož je variabilní, přenosná a její stavba je jednoduchá, chce ji město využívat i na jiných místech. Instalována by měla být třeba na sídlištích.

Je také dost pravděpodobné, že Hradiště bude svědkem i bruslení v bikinách.

„Bruslení sice patří k zimě, ale tomuto materiálu je to jedno, takže si umíme představit, že v rámci nějaké akce se bude bruslit i v létě,“ podotkl Ivo Florec.

„V plavkách,“ dodal bleskově s úsměvem Stanislav Blaha.